Złamany kręgosłup

Kręgosłup człowieka tworzy silną podstawę ciała, stabilizuje sylwetkę, pełni rolę narządu ruchu i osłania rdzeń kręgowy odpowiedzialny za przewodzenie impulsów nerwowych między mózgowiem, a układem obwodowym. Każde uszkodzenie kręgosłupa niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Złamanie kręgosłupa jest to naruszenie jednolitości struktury kostnej lub więzadłowej kręgosłupa, jak również uszkodzenia struktur kostno-więzadłowych. Rozróżniamy dwa rodzaje złamań kręgosłupa.

  • Złamania wysokoenergetyczne powstałe na skutek urazów związanych nagłym działaniem dużej siły, która uszkadza tkanki kręgosłupa. Tego typu urazy są najczęściej skutkiem wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości i innych podobnych zdarzeń.
  • Złamania niskoenergetyczne związane są z działaniem stosunkowo niewielkich sił z powodu np. upadku z własnej wysokości, potknięcia, czy nawet zwykłego kichnięcia. Są to przede wszystkim złamania patologiczne kręgosłupa, do których dochodzi na skutek osłabienia struktury kości np. z powodu zaniku tkanki kostnej w przebiegu osteoporozy. Złamania niskoenergetyczne zazwyczaj występują u osób ze zdiagnozowaną zaawansowaną osteoporozą, nowotworem, infekcję lub z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Objawy i diagnozowanie złamań kręgosłupa

Objawy wysokoenergetycznych złamań kręgosłupa występujące bezpośrednio po złamaniu to najczęściej ostry ból, często promieniujący do całych pleców, opuchlizna i tkliwość w okolicy urazu, a także charakterystyczne „chrupnięcie” w momencie złamania. W obszarze złamania widoczna jest opuchlizna, deformacja, przemieszczenia i nieprawidłowe ruchy kości. Złamania niskoenergetyczne bezpośrednio po złamaniu często nie powodują żadnych objawów, które w tym przypadku pojawiają się później. Późniejsze objawy złamań kręgosłupa to: miejscowy obrzęk, sucha i gorąca skóra, usztywnienie miejscowe, nasilający się ból podczas ruchu, utrata możliwości poruszania się, zaburzenia neurologiczne takie, jak ograniczenie lub całkowity brak ruchomości kończyn, drętwienie, brak czucia, zaburzenia funkcji zwieraczy, trudności w oddychaniu przy uszkodzeniach odcinka szyjnego. Diagnozowanie złamań kręgosłupa odbywa się z  pomocą diagnostyki obrazowej na podstawie rentgena kręgosłupa, tomografii komputerowej, a w razie konieczności badania rezonansem magnetycznym, dzięki któremu lekarz jest w stanie ocenić czy nie ma cech uszkodzenia rdzenia kręgowego. Dokładna diagnostyka pozwala dobrać metodę leczenia uzależnioną od biomechaniki urazu.

Po jakich typach złamań można chodzić?

Złamany kręgosłup powoduje najczęściej poważne skutki zdrowotne. Sprawność fizyczna po urazie kręgosłupa uzależniona jest przede wszystkim od: rodzaju złamania, odcinka, w którym doszło do złamania oraz od stopnia uszkodzenia rdzenia kręgowego. W przypadku złamania kręgu chory najczęściej może chodzić, a nawet jest to wskazane, ponieważ komórki wytwarzające tkankę kostną szybciej spajają uszkodzony kręg. Niektóre rodzaje złamań nie dają widocznych objawów, a podczas aktywności ruchowej kręgi ulegają pękaniu. Całkowita utrata zdolności do poruszania się wiąże się natomiast ze złamaniem kręgosłupa z przerwaniem ciągłości rdzenia kręgowego. Każde złamanie kręgosłupa należy zdiagnozować i leczyć. W Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa przy klinice Carolina Medical Center stosuje się nowoczesne metody leczenia zachowawczego i operacyjnego złamań kręgosłupa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here