Metody rekonstrukcji i odbudowy zębów

0
157

Odbudowa zębów to procedura służąca do przywrócenia struktury oraz funkcji uszkodzonych zębów. Warto pamiętać, że zniszczone, ułamane zęby nie tylko sprawiają trudność w jedzeniu, ale także mają negatywny wpływ na wygląd i psychikę człowieka. Współczesna stomatologia oferuje wiele metod odbudowy i rekonstrukcji zębów.

Metody odbudowy zęba – co mamy do wyboru?

Rodzaj odbudowy oraz wybrana technika zależy przede wszystkim od stanu uzębienia. Stomatolog, zalecając daną procedurę, bierze pod uwagę wielkość oraz rodzaj ubytku korony zęba, stan korzenia, żuchwy, jak i kości. Nie bez znaczenia jest budżet, jakim dysponujemy na ten cel. Oto metody odbudowy zęba, z jakich możemy skorzystać.

Odbudowa zęba kompozytem

Odbudowa zęba wypełnieniem kompozytowym jest możliwa w przypadku małych i niezbyt głębokich uszkodzeń. Co ważne, kompozyt światłoutwardzalny sprawdzi się w przypadku zębów leczonych kanałowo, o ile mają one wszystkie ścianki i właściwą grubość. Materiał ten charakteryzuje się wysoką plastycznością, dzięki której stomatolog może perfekcyjnie dopasować dobudowywany element do kształtu uszkodzonego zęba oraz całego zgryzu. Kompozyt składa się z takich elementów jak:

  • organiczna żywicowa matryca,
  • nieorganiczne wypełnienie (kwarc, krzemionka, szkło, związki z fluorem),
  • czynnik spajający,
  • system typu inicjator-akcelerator.

Poprzez zastosowanie pigmentów można uzyskać jak najbardziej naturalny efekt, dzięki czemu ząb będzie pasował kolorystycznie do reszty uzębienia. Warto dodać, że z kompozytu wykonuje się także licówki.

Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Odbudowa zęba na włóknie szklanym to kolejna technika, często wykorzystywana po leczeniu kanałowym, a także w przypadku rozległych ubytków. Włókno szklane to wyjątkowo trwały materiał, stosowany powszechnie do odbudowy przednich zębów. Wkład z włókna szklanego jest dosyć odporny na ścieranie, jak i pozostałe czynniki zewnętrzne. Materiał ten nie poddaje się korozji i reakcjom elektrolitowym, a więc nie ma wpływu na nasze zdrowie. Dodatkowo wyróżnia się znakomitymi walorami estetycznymi. Zabieg odbudowy zęba włóknem szklanym daje natychmiastowe rezultaty i trwa tylko ok. 30 minut.

Odbudowa zęba na korzeniu – korony dentystyczne

Jeśli doszło do utraty samej korony, wówczas stomatolog może zalecić odbudowę zęba na korzeniu. Jednym z rozwiązań jest korona protetyczna, czyli stałe uzupełnienie stomatologiczne. Stosuje się ją, jeśli wypełnienie kompozytowe okazuje się nieodpowiednie, ze względu na rozmiar ubytku. Korona protetyczna umieszczana jest na zdrowym korzeniu zęba albo na włóknie szklanym. Do wyboru mamy kilka materiałów wykonania korony. Często stosuje się kompozyt ceramiki i metalu. Korona jest rodzajem nakładki, której celem jest ochrona zębów wrażliwych, słabych, popękanych oraz z dużymi ubytkami. Do jej założenia niezbędne jest pobranie wycisku zęba. Na jego podstawie zostanie zaprojektowana korona. Stomatolog przed nałożeniem korony właściwej zakłada tymczasową. Podczas zakładania korony, specjalista często wykorzystuje kliny międzyzębowe, w celu zwiększenia odległości pomiędzy punktami stycznymi. Innym rozwiązaniem jest odbudowa zęba na sztyfcie, czyli wkładzie koronowo-korzeniowym. Metoda ta jest zalecana w przypadku utraty korony zęba czy też, jeśli korzeń potrzebuje wzmocnienia.

Oczywiście, istnieją też metody rekonstrukcji całych zębów. Jeśli straciliśmy większą ilość uzębienia, wówczas dobrym wyjściem będzie wykonanie mostu protetycznego. W przypadku pojedynczych zębów możliwe jest natomiast wszczepienie implantu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here