Nieświeży oddech bywa zmorą niejednego z nas. Nastręcza kompleksów i powoduje często utratę pewności siebie. Ale przede wszystkim jest też dużym dyskomfortem oraz budzi zaniepokojenie. Czy ze stanem zdrowia i uzębienia jest coś nie w porządku, jeśli dokucza nieświeży oddech? Jakie są tego przyczyny i jak sobie z tym poradzić?
Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/nieswiezy-oddech-przyczyny-i-leczenie/
Jakie są przyczyny i objawy nieświeżego oddechu?
Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, zbyt lekceważące podejście do mycia zębów, unikanie nitkowania itd. Warto jednak również wiedzieć o tym, że utrzymujące się przez dłuższy czas tego typu problemy mogą sygnalizować problemy ze schorzeniami laryngologicznymi lub z układem pokarmowym. Około 50 procent populacji cierpi na tak zwaną halitozę. O niej mówimy wówczas, gdy nieświeży oddech oraz nieprzyjemny posmak w ustach utrzymują się przez dłuższy czas i mimo zadbania o higienę jamy ustnej i wykluczenia innych schorzeń, nie ustępują.
Wśród przyczyn należy wziąć pod uwagę:
- w 85 procentach nieprawidłową higienę jamy ustnej – zalegające resztki jedzenia w przestrzeniach między zębowych, próchnica, stany zapalne dziąseł i śluzówki;
- nadmiar kamienia nazębnego;
- spożywanie cebuli, czosnku, ostrych przypraw, częste picie kawy;
- palenie papierosów;
- suchość jamy ustnej;
- choroby przyzębia;
- choroby laryngologiczne, choroby układu oddechowego, cukrzycę, niewydolność wątroby lub nerek, chorobę refluksową przełyku.
Jak zapobiegać i leczyć nieświeży zapach z ust?
Aby uniknąć problemów związanych z nieświeżym zapachem z ust należy przede wszystkim prawidłowo przeprowadzać higienę jamy ustnej. Do tego konieczne jest nie tylko regularne szczotkowanie zębów, ale również ich nitkowanie oraz płukanie płynem antybakteryjnym, a także oczyszczanie języka. Ponadto konieczne są regularne wizyty u stomatologa, które powinny odbywać się co pół roku.
Stomatolog oceni, czy higiena jamy ustnej jest prawidłowo przeprowadzana i czy nieświeży oddech jest spowodowany zaniedbaniami na tym polu. Jeśli tak, przeprowadzi proces usuwania kamienia nazębnego i poinstruuje, jak właściwie dbać o zęby. W innym przypadku skieruje do lekarza rodzinnego. Ten pomoże w zdiagnozowaniu innych schorzeń.
Zobacz też: http://www.wiecejnizeko.pl/dlaczego-paznokcie-wrastaja-pod-skore/