Nieświeży oddech powoduje nieprawidłowa higiena jamy ustnej
fot. Pixabay.com

Nieświeży oddech bywa zmorą niejednego z nas. Nastręcza kompleksów i powoduje często utratę pewności siebie. Ale przede wszystkim jest też dużym dyskomfortem oraz budzi zaniepokojenie. Czy ze stanem zdrowia i uzębienia jest coś nie w porządku, jeśli dokucza nieświeży oddech? Jakie są tego przyczyny i jak sobie z tym poradzić?

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/nieswiezy-oddech-przyczyny-i-leczenie/

Jakie są przyczyny i objawy nieświeżego oddechu?

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, zbyt lekceważące podejście do mycia zębów, unikanie nitkowania itd. Warto jednak również wiedzieć o tym, że utrzymujące się przez dłuższy czas tego typu problemy mogą sygnalizować problemy ze schorzeniami laryngologicznymi lub z układem pokarmowym. Około 50 procent populacji cierpi na tak zwaną halitozę. O niej mówimy wówczas, gdy nieświeży oddech oraz nieprzyjemny posmak w ustach utrzymują się przez dłuższy czas i mimo zadbania o higienę jamy ustnej i wykluczenia innych schorzeń, nie ustępują.

Wśród przyczyn należy wziąć pod uwagę:

  • w 85 procentach nieprawidłową higienę jamy ustnej – zalegające resztki jedzenia w przestrzeniach między zębowych, próchnica, stany zapalne dziąseł i śluzówki;
  • nadmiar kamienia nazębnego;
  • spożywanie cebuli, czosnku, ostrych przypraw, częste picie kawy;
  • palenie papierosów;
  • suchość jamy ustnej;
  • choroby przyzębia;
  • choroby laryngologiczne, choroby układu oddechowego, cukrzycę, niewydolność wątroby lub nerek, chorobę refluksową przełyku.

Jak zapobiegać i leczyć nieświeży zapach z ust?

Aby uniknąć problemów związanych z nieświeżym zapachem z ust należy przede wszystkim prawidłowo przeprowadzać higienę  jamy ustnej. Do tego konieczne jest nie tylko regularne szczotkowanie zębów, ale również ich nitkowanie oraz płukanie płynem antybakteryjnym, a także oczyszczanie języka. Ponadto konieczne są regularne wizyty u stomatologa, które powinny odbywać się co pół roku.

Stomatolog oceni, czy higiena jamy ustnej jest prawidłowo przeprowadzana i czy nieświeży oddech jest spowodowany zaniedbaniami na tym polu. Jeśli tak, przeprowadzi proces usuwania kamienia nazębnego i poinstruuje, jak właściwie dbać o zęby. W innym przypadku skieruje do lekarza rodzinnego. Ten pomoże w zdiagnozowaniu innych schorzeń.

Zobacz też: http://www.wiecejnizeko.pl/dlaczego-paznokcie-wrastaja-pod-skore/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here