Osteoporoza prowadzi do częstych złamań kości
fot. Pixabay.com

Osteoporoza jest poważną chorobą przewlekłą, związaną z zanikaniem tkanki kostnej. Długo nie daje żadnych objawów ani nie sprawia bólu, jest więc na początku trudna do zdiagnozowania. Dlatego też warto dbać o dietę bogatą w witaminę D oraz wapń i prowadzić aktywny tryb życia, które pomogą oddalić widmo tej choroby.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/diagnoza-osteoporozy/

Jakie badania laboratoryjne wykonuje się w diagnozowaniu osteoporozy?

Aby zdiagnozować i potwierdzić osteoporozę wykonuje się w tym kierunku między innymi badania laboratoryjne. Analiza krwi i moczu pozwoli wykluczyć inne choroby, które mogą prowadzić do osteoporozy. W ten sposób można również ocenić, jak przebiega metabolizm kości w naszym organizmie.

W badaniach krwi szczególną uwagę zwraca się na liczbę białych i czerwonych krwinek oraz ich morfologię, odczyn Biernackiego oraz poziom fosforu, wapnia, kreatyniny i fosfatazy alkalicznej. Ponadto oznacza się również tak zwane markery kostne. To ich dostawanie się do krwiobiegu i moczu wykazuje, na jakim poziomie jest zarówno destrukcja, jak i odbudowa tkanki kostnej.

Inne badania w diagnostyce osteoporozy

Densytometria

Podstawowym badaniem, jakie wykonuje się w celu potwierdzenia osteoporozy, jest densytometria. Badanie to polega na pomiarze gęstości mineralnej kości. W ten sposób sprawdzana jest wytrzymałość, zmineralizowanie oraz zawartość tkanki kostnej. Ta metoda jest szczególnie czuła i dlatego też najlepsza w diagnostyce choroby. Badanie to powinny wykonywać osoby po 50 roku życia, które doznały złamania oraz kobiety, które ukończyły 65 rok życia.

Metoda FRAX

Metoda ta pozwala sprawdzić, jakie jest prawdopodobieństwo złamania kości. Skorzystać z niej można online. Wystarczy podać wiek, płeć, wagę i wzrost oraz obecność czynników ryzyka, a także wynik badania densytometrycznego, jeśli takim dysponujemy. Pozwoli ono jeszcze lepiej ocenić ryzyko złamania. Ponadto jest ono też oceniane na podstawie przebytych już w życiu złamań, stosowania używek takich jak alkohol i papierosy, chorowania na reumatoidalne zapalenie stawów czy też przebytego złamania biodra u jednego z rodziców.

Zobacz też: http://www.wiecejnizeko.pl/jakie-sa-przyczyny-i-czynniki-ryzyka-osteoporozy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here