Zapalenie zatok to nawracający katar
fot. Pixabay.com

Czym jest zapalenie zatok? Jakie są jego przyczyny? Jakich objawów możemy się spodziewać? I przede wszystkim – jak wyleczyć zapalenie zatok? Na te pytania odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/zapalenie-zatok-objawy-i-leczenie/

Czym są zatoki i dlaczego ulegają stanom zapalnym?

Nawracający katar i ból przy pochyleniu głowy do przodu – to pierwsze i najważniejsze symptomy zapalenia zatok. Czym właściwie są zatoki? Zatoki to puste przestrzenie w kościach czaszki, wypełnione powietrzem i pokryte od wewnątrz błoną śluzową. Taka budowa zatok zmniejsza ciężar kości czaszki. Ponadto zatoki nagrzewają i nawilżają powietrze dostające się do naszych płuc, wpływają na to, z jaką intensywnością odbieramy zapachy, a także na siłę i tembr naszego głosu.

Zatoki ulegają częstym stanom zapalnym u osób, które mają krzywą przegrodę nosową, nałogowo palą papierosy lub długotrwale oddychają suchym powietrzem. Sam stan zapalny natomiast powodowany jest przez grzyby i bakterie, które przenikają do zatok i tam się namnażają.

Jakie są objawy zapalenia zatok?

Te najczęstsze już wymieniliśmy – nawracający katar i ból przy pochylaniu głowy. Do tego dochodzi wysoka gorączka, osłabienie organizmu, problemy z węchem, spływania wydzieliny po tylnej stronie gardła. Takie objawy pojawiają się przy ostrym zapaleniu zatok, które może potrwać nawet 4 tygodnie.

Leczenie zapalenia zatok jest kwestią niezwykle istotną. Nie można go zaniedbać. Skutki nieleczonego zapalenia zatok to między innymi zapalny obrzęk powiek, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień oczodołu czy zakrzepowe zapalenie zatok żylnych.

Jak leczyć zapalenie zatok?

Wizyta u lekarza jest niezbędna. Najczęściej przypisywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne i preparaty obkurczające błonę śluzową, czasami też podawany jest antybiotyk.

Leczenie zatok warto jednak wspomóc domowymi sposobami. Najlepiej sprawdzą się tutaj inhalacje z soli kuchennej, ziół takich jak rumianek czy mięta, olejków eterycznych – eukaliptusowego i sosnowego.

Należy również zadbać o właściwe nawilżenie śluzówek. Pomocne będą tutaj krople soli fizjologicznej lub wody morskiej do nosa, a także przede wszystkim nawilżanie od wewnątrz – w trakcie zapalenia zatok dobrze jest wypić minimum 2 litry wody dziennie. Dobrze jest też wówczas unikać kawy i alkoholu.

Kolejny krok to zadbanie o właściwą wilgotność powietrza w mieszkaniu. Zima sprzyja częstym stanom zapalnym zatok właśnie z tego powodu, że gorące kaloryfery wysuszają powietrze w naszych sypialniach i pokojach, w których przebywamy na co dzień. Dobry nawilżać powietrza pomoże jednak poradzić sobie z tym problemem.

Zobacz też: http://www.wiecejnizeko.pl/5-powodow-dla-ktorych-warto-jesc-kiszonki/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here