Sauna infrared - skuteczny sposób na odchudzanie?

Podstawą utrzymania prawidłowej masy ciała jest aktywność fizyczna i zbilansowana dieta. Istnieje jednak wiele sposobów, które mogą wspomóc proces odchudzania. Jednym z nich jest wykorzystanie promieniowania podczerwonego, o którym dużo mówi się ze względu na fakt, że ma doskonały wpływ na nasz organizm.
Działaniu promieniowania podczerwonego można poddać się w specjalnych saunach, nazywanych saunami infrared. Jaki wpływ ma sauna infrared na odchudzanie? Jak działa sauna na podczerwień? Kabina sauny jest wykonana podobnie jak w saunie tradycyjnej, z naturalnego drewna. Wewnątrz znajdują się promienniki, dzięki którym możemy poddać się działaniu podczerwieni i wytwarzanej przez nie energii cieplnej. Nie panują tam jednak tak wysokie temperatury jak w saunie tradycyjnej. Zwykle temperatura nie jest wyższa niż 60-70 stopni. Jak działa promieniowanie podczerwone na organizm? Czy rzeczywiście jest ono w pełni bezpieczne?
Promieniowanie podczerwone, zwane w skrócie IR (infrared radiation) to fale o długości od 760 nm do 1 mm. Można je podzielić na promieniowanie IR-A o długości fali od 760 do 1400 nm, IR-B (od 1400 do 3000 nm) oraz IR-C (od 3000 nm do 1 mm). Jest ono emitowane przez słońce równocześnie z promieniowaniem ultrafioletowym oraz światłem widzialnym. To dzięki niemu stojąc na słońcu odczuwamy przyjemne ciepło. Promienie podczerwieni wnikają w nasze ciało na głębokość do 3-4 cm.
Z seansów w saunach infrared mogą korzystać nie tylko dorośli, ale także dzieci i osoby starsze. Zwykle w saunie spędza się około 30 minut, a zabiegi wskazane są raz – trzy razy na tydzień. Jak przygotować się do wizyty w saunie? Czy konieczne są specjalne przygotowania? Najlepiej zrobić to godzinę po posiłku, do sauny IR wchodzimy, podobnie jak w saunie tradycyjnej, w samym ręczniku. Warto wcześniej wziąć kąpiel lub prysznic, aby usunąć z ciała zanieczyszczenia, ale też pozostałości kremów i balsamów. Dochodzi wtedy do szybszego otwarcia porów, dzięki czemu skóra naturalnie oddycha i pozbywa się zanieczyszczeń. Prysznic jest wskazany także po zakończeniu seansu. Warto wykorzystać w tym celu chłodniejszą wodę, która spowoduje zamknięcie porów.
Sauna infrared jest wskazana dla osób, które odchudzają się, ale daje ona organizmowi dużo więcej korzyści. Polecana jest osobom cierpiącym na bóle i zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby reumatyczne, rwę kulszową, dyskopatie, choroby skóry, oparzenia, zaburzenia krążenia, niedociśnienie, skurcze i napięcie mięśni, stany pourazowe narządu ruchu, bóle menstruacyjne, żylaki, hemoroidy, cukrzycę, infekcje dróg oddechowych i wiele innych chorób.
Sauna infrared to także świetne wyjście dla osób zestresowanych i przemęczonych. Seanse wpływają korzystnie na psychikę, uspokajają i poprawiają samopoczucie. Organizm poddany działaniu promieniowania szybko rozgrzewa się, co powoduje rozluźnienie napiętych mięśni i uczucie pełnego odprężenia.
Podczerwień daje nam więc bardzo wiele korzyści. Jak jednak działa sauna infrared na odchudzanie? Podczas ogrzewania organizmu ciało pracuje ciężej wydala sole i oczyszcza się z toksyn. Jest to dobry sposób na pozbycie się kilogramów, szczególnie jeśli w pewnym momencie diety pojawia się problem z dalszą utratą masy. Działanie relaksujące powoduje także, że w organizmie zmniejsza się poziom hormonu stresu – kortyzolu, który wpływa na zwiększenie masy ciała. Działanie promieniowania podczerwonego eliminuje także pośrednio problem podjadania w stresujących sytuacjach – po wizycie w saunie raczej nie będziesz mieć ochoty na podjadanie. W trakcie wizyty w saunie spalamy spore ilości tłuszczu. Jeden seans pozwala nam spalić nawet 600-900 kalorii, a seria zabiegów prowadzi do zmniejszenia cellulitu oraz poprawy wyglądu i jędrności skóry. Ekspozycja skóry na promieniowanie powoduje wzrost temperatury do około 40°C. Podczerwień przekształcana jest w ciepło, ponieważ ogrzewa cząsteczki wody w głębszych warstwach skóry oraz tkance podskórnej. Działanie podczerwieni jest jednak uzależnione od długości fal, czyli typu promieniowania IR. Promieniowanie IR-A (czyli tzw. bliska podczerwień) przechodzi aż do tkanki podskórnej i nie wywołuje większego wzrostu temperatury w naskórku i skórze właściwej. Istnieją opinie, że tego rodzaju promieniowanie jest niekorzystne dla zdrowia, nie zostało to jednak potwierdzone naukowo. Promieniowanie IR-B i IR-C, czyli średnia i daleka podczerwień, są absorbowane głównie w naskórku, co powoduje istotny wzrost jego temperatury i to właśnie one najczęściej są wykorzystywane w saunach.
Czy są przeciwwskazania do korzystania z sauny IR? Seanse nie są zalecane kobietom w ciąży i w trakcie miesiączki. Nie poleca się ich także osobom z hemofilią, chorobami nowotworowymi, niedoczynnością nadnerczy, niestabilnym nadciśnieniem tętniczym, chorobami zapalnymi serca, po udarach, liszajem rumieniowatym, stwardnieniem rozsianym, epilepsją, chorobami płuc, wątroby lub nerek. Nie są polecane także bezpośrednio po operacjach i podczas infekcji przebiegających z podwyższoną temperaturą. Jeśli cierpisz na poważniejsze zaburzenia zdrowotne, przed wizytą w saunie skonsultuj się. lekarzem, który rozwieje wątpliwości dotyczące korzystania z sauny na podczerwień.
Sauna infrared na odchudzanie to ciekawa alternatywa, która w znacznym stopniu wspomaga ten proces. Stanowi świetne rozwiązanie dla osób odchudzających się, uzupełniając efekty diety i ćwiczeń fizycznych. Warto z niej skorzystać także przed lub po treningu lub masażu. Rozgrzewa organizm i likwiduje zakwasy, ma świetny wpływ na stan skóry, działa leczniczo, relaksuje i odtruwa organizm. Sprawia, że organizm lepiej regeneruje się po wysiłku fizycznym i szybciej staje się gotowy do dalszej aktywności fizycznej. Warto więc wybrać się na wizytę do dobrego salonu urody, który jest wyposażony w tego rodzaju saunę. Znajdziemy je także w niektórych klubach fitness i dobrych hotelach. Jeśli masz więc okazję, spróbuj i sprawdź jak Twoje ciało reaguje na działanie promieni podczerwonych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here