Zasady, jakie obowiązują przy realizacji recept, mogą być skomplikowane, zwłaszcza dla starszych ludzi. Obecnie apteki mają obowiązek realizacji recept zarówno papierowych jak i recept, które wydawane są w formie elektronicznej.
Kiedy lekarz wystawia receptę papierową?
W pewnych sytuacjach lekarze są w dalszym ciągu zmuszeni do wystawianie recept elektronicznych. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy nie ma on dostępu do komputera, albo w przypadku lekarstw pochodzących z importu docelowego czy recept transgranicznych. Recepty papierowe wystawia się także dla osób, których tożsamość jest nieustalona, albo kiedy lekarz wypisuje receptę dla siebie, albo dla członków swojej rodziny.
Jak działa elektroniczna recepta?
Recepta online przez internet zapisana jest w systemie informatycznym. Zawiera te same informacje, które posiada recepta papierowa, ale pacjent dostaje jedynie czterocyfrowy kod dostępu, albo wydruk w postaci pliku PDF, albo takiego w formie papierowej. Aby sprawdzić jakie leki są na recepcie, albo to do kiedy jest ważna, wystarczy wejść na swoje internetowe konto pacjenta.
E-recepta online jest ważna trzydzieści dni od daty wystawienia, albo przez rok, jeśli lekarz wyznaczy taki termin. W przypadku takich recept trzeba w ciągu miesiąca wykupić chociaż jedno opakowanie leku. Jeżeli jednak klient nie zdąży z wykupieniem, wtedy realizację recepty pomniejsza się o ilość leku, proporcjonalną o liczbę dni. W przypadku recept papierowych konieczne jest wykupienie ich w całości. W chwili obecnej nie ma już możliwości robienia odpisów.
Natomiast każdy, kto zastanawia się, jak działa elektroniczna recepta, powinien wiedzieć, że możliwe jest tu wykupienie tylko części leków. Jedynym warunkiem jest tutaj wykupienie lekarstw w tej samej aptece, w której rozpoczęta jest realizacja recepty, a także to, że za każdym razem potrzebny będzie czterocyfrowy kod, ten sam.
Konsultacja medyczna online na e-lekarz24h.pl daje pacjentom możliwość szybkiej konsultacji lekarskiej, bez konieczności czekania w długich kolejkach. Lekarze interniści, pediatrzy i nie tylko dostępni są w ciągu około 15 minut od zgłoszenia i to z każdego miejsca w Polsce. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej, uiścić niewielką opłatę, a następnie wybrać rodzaj wizyty, specjalistę, a także termin i czekać na kontakt z lekarzem. W niektórych przypadkach lekarz prosi o przesłanie wyników badań, albo zdjęcia tej części ciała, z którą ma się problem, albo dokumentów, które potwierdzają diagnozę.