Jedną z najczęściej zgłaszanych w gabinetach okulistycznych dolegliwości jest ta, która wiążę się z silnym zaczerwienieniem oczu. Do tego objawu bardzo często dochodzi również pieczenie, świąd albo uczucie piasku pod powiekami. Dlaczego nasze oczy stają się zaczerwienione, jak zapobiegać tym przykrym objawom i jakie leczenie zazwyczaj jest w takich przypadkach zalecane? Musisz wiedzieć, że zaczerwienienie oczu może być chwilowe i niegroźne, ale w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do trwałej ślepoty. Właśnie dlatego takich objawów nigdy nie można bagatelizować.
Dlaczego oczy stają się zaczerwienione?
Okuliści potwierdzają, że przyczyny zaczerwienienia oczu mogą być naprawdę różne, dlatego za każdym razem tam ważna jest właściwa diagnostyka. Osoby, które odczuwają dyskomfort z powodu zaczerwienienia gałek ocznych a często również i powiek, powinny czym prędzej udać się do specjalisty.
Oczy stają się zaczerwienione w wyniku zmęczenia, zbyt długiej ekspozycji na światło z ekranu komputera czy smartfona. Zaczerwienienie może świadczyć o podrażnieniu, urazie mechanicznym, alergii, wpływu substancji chemicznych i innych toksyn, ale również o rozwoju groźnych chorób oczu, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.
Zaczerwienienie oczu zwykle nie występuje samodzielnie, ale razem z szeregiem dodatkowych objawów, które nierzadko wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Zaczerwienieniu towarzyszy ból, pieczenie, świąd, uczucie piasku pod powiekami. Pacjent może odczuwać światłowstręt, a nawet migrenowe bóle głowy czy zawroty i mdłości.
Tego rodzaju objawy nigdy nie powinny być bagatelizowane. W przypadku ciała obcego czy rozwijającej choroby oczu można mówić o dużym ryzyku utraty widzenia.
Jak leczyć zaczerwienione oczy?
Większość osób, które borykają się z zaczerwienieniem oczu, nie podejmuje się specjalistycznej diagnostyki, za to działa na tzw. własną rękę. To spory błąd, ponieważ tylko okulista jest w stanie rozpoznać przyczynę stanu chorobowego i zalecić skuteczne leczenie. Samodzielne działanie pozwala jedynie zaleczyć nieprzyjemne objawy albo w skrajnych przypadkach wywołuje wręcz pogorszenie zaczerwienienia z towarzyszącymi objawami.
Doraźnym sposobem mogą być krople do oczu, na przykład te przydatne przy tzw. zespole suchego oka. Wiele osób próbuje ratować oczy okładami z herbaty czy rumianku albo korzystając z soli fizjologicznej. Warto jednak zaznaczyć, że zaczerwienienie oczu nierzadko musi być leczone antybiotykami, ponieważ taki objaw świadczy o stanie zapalnym. Co więcej, w licznych przypadkach konieczna jest interwencja lekarza, na przykład, kiedy do zaczerwienienia doszło w wyniku dostania się pod powiekę ciała obcego.
Wykonanie badań okulistycznych pozwala również zdiagnozować różne choroby oczu, w tym jaskrę, zaćmę czy krótkowzroczność i wywołane nimi zaczerwienienie. W pierwszym etapie okulista zwalczy przykrą dolegliwość, a następnie zaleci metodę leczenia korekcyjnego. Do każdego pacjenta należy podchodzić indywidualnie, bo jak widać zaczerwienienie oczu może wynikać z różnych przyczyn, które trzeba niwelować innymi kuracjami.