Odchudzamy się.

Okazuje się, że odchudzanie wcale nie jest takie proste. Niby to połączenie praktycznie tylko dwóch czynników, czyli diety i aktywności. W takim razie, skoro to tylko dwa wyznaczniki, nie powinno być ciężko. Niestety, wcale tak nie jest. Teoria jedno, praktyka weryfikuje wszystko. Każdy z nas chyba choć raz w życiu się odchudzał, a i są takie osoby, które praktycznie cały czas są na diecie odchudzającej. Zastanawiasz się pewnie, w czym tkwi problem, że jednym osobom łatwiej schudnąć, inne nie potrafią schudnąć nawet kilograma. Przede wszystkim musimy pamiętać, że każdy organizm jest inny. Chudniemy, kiedy dostarczamy organizmowi mniej energii, niż w rzeczywistości potrzebuje. Kaloryka dzienna dla każdego człowieka jest zupełnie inna. Zapotrzebowanie kaloryczne wynika z wielu czynników m.in. z naszego wieku, wzrostu, wagi, aktywności fizycznej i dziennej. Często również osoby, które nie potrafią schudnąć, skupiają się na rzeczach niepoważnych i nierzetelnych. Stosujemy przeróżne wymyślne diety, im bardziej dziwne, tym lepiej. Nie zdajemy sobie sprawy, że te wszystkie „modne” diety są typowo sezonowe. Reklamuje je zazwyczaj celebryci, którzy najzwyczajniej w świecie dostają za to pieniądze. Skuteczność takich diet jest bardzo wątpliwa i nie potwierdzona żadnymi badaniami. Nie możemy ślepo wierzyć w coś, co sprzedają nam media. Na pewno nie jeden z was słyszał o różnych powikłaniach, które doskwierają osobom, które np. stosowały diety białkowe. Nie możemy przedkładać zdrowia nad chęć schudnięcia.
Proces odchudzania nie należy do najłatwiejszych, jednakże nie jest czymś niemożliwym. Musimy mieć dużą motywację, być zdeterminowani. Nie możemy oczekiwać, że schudniemy w tydzień, miesiąc 10 kilogramów. Często nie możemy zmniejszyć swojego rozmiaru tylko i wyłącznie przez swoje lenistwo. Oczekujemy szybkich rezultatów, jesteśmy leniwi i chcielibyśmy wszystko mieć na już. Tymczasem odchudzanie to długotrwała, męcząca droga. Podstawą do pozbycia się niechcianego tłuszczu z ciała jest wprowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety. Wybieramy produkty bogate w wartości odżywcze, lokalne, jak najmniej przetworzone. Nie rezygnujemy z żadnej z grup produktów, chyba że rzeczywiście jest to podyktowane np. nietolerancją pokarmową. Nasz organizm potrzebuje wszystkich składników, które znajdujemy w tłuszczach, węglowodanach czy białku. Możemy ewentualnie zastanowić się nad rozkładem makroskładników w swojej diecie, jednakże nie polecam wykluczeń. Ograniczamy do maksimum gotowe, sklepowe słodycze, jedzenie typu fast – food. Jemy wszystko, ale z taką myślą, by odżywić nasz organizm, a nie tylko po to, by zapełnić żołądek. Dla osób, które mają słabą wolę, polecam korzystanie z różnych preparatów, które pomagają w redukcji masy ciała. Na rynku mamy dostępne takie środki wspomagające odchudzanie, które mogą np. hamować apetyt. Zanim zakupimy lub zastosujemy jakiś preparat warto zastanowić na czym najbardziej nam zależy i jaki środek może być dla nas najkorzystniejszy. Na wstępie chce tylko dodać, że dane środki są tylko „wspomagaczami”. Bez odpowiedniej diety, aktywności fizycznej nie osiągniemy sukcesu.
Środki, które pomagają zmniejszyć nasz rozmiar zawierają różne substancje czynne i mogą to być:
– błonnik pokarmowy – wchłania wodę i pęcznieje w naszym brzuchu, dzięki czemu nie czujemy głodu, wspomaga pracę jelit, pomaga w wypróżnianiu się
– chrom – pomaga w obniżeniu chęci na coś słodkiego, wpływa na regulację poziomu cukru we krwi, ogranicza odkładanie się tłuszczu w tkankach
– kofeina – może hamować apetyt, przyspiesza przemianę materii, pobudza perystaltykę jelit, dodatkowo ma właściwości pobudzające, co może być bardzo użyteczne np. podczas treningów
– chitosan – zmniejsza wchłanianie węglowodanów przez nasze jelita
– fasolamina – wyciąg z fasoli, który blokuje wchłanianie enzymy, który jest odpowiedzialny za rozkład skrobi na cukry proste, polecana dla osób, które spożywają duże ilości produktów mącznych.
Środki odchudzające są dużym chwytem marketingowym wielu producentów. Musimy o tym pamiętać i nie możemy ich traktować jako podstawy, która pozwoli utracić nam zbędne kilogramy. Suplementy diety mogą wpływać na redukcję masy, jednakże i bez tego, ale tylko z naszym wysiłkiem możemy osiągnąć sukces.
W momencie, kiedy przechodzimy na tryb odchudzania się, nie możemy zapomnieć również o aktywności fizycznej. Jest ona również ważna. Można schudnąć stosując jedynie zdrową dietę, jednakże sport może nam dać o wiele lepsze efekty i wyniki. Osobom, które do tej pory były typowymi „kanapowcami” , nie polecam rzucania się od razu na głęboką wodę. Tak się dzieje zbyt często i jest to też powód, dla którego bardzo szybko niektóre osoby rezygnują z odchudzania. Zaczynając odchudzanie, nie trzeba od razu wykupywać karnet na siłownie. Nie dla każdego są zajęcia w klubie fitness. Powinniśmy wybrać taki sport, który sprawi nam przyjemność i w miarę rozwoju swojej sprawności, przechodzić na coraz wyższe pułapy wymagań. Może to być bieganie, aktywny spacer z psem, nordic walking z koleżanką lub tzw. „dywanówki” w domowym zaciszu. Możliwości jest wiele. Nie musimy też przeznaczać na to od razu kilku godzin dziennie. Na początek wystarczy 15 minut. Nie powinniśmy zmuszać się do czegoś, jeśli wiemy, że to nas zniechęci do dalszego działania. Sport może być wielką przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Aktywność fizyczna zwiększa nasze zapotrzebowanie energetyczne, pozwala wyrzeźbić ciało, ale ma również wiele innych zbawiennych działań. Sport jest formą relaksu, możliwością wyładowania złych emocji. Podczas wysiłku fizycznego wydzielają się w naszym organizmie hormony szczęścia. Ponadto, sport jest wielkim źródłem satysfakcji, uczy pokory i pokonywania własnych słabości.
Mówi się, że by odnieść sukces, musimy wyjść ze swojej strefy komfortu. Tak jest. Pamiętajmy, że największą satysfakcję mamy zazwyczaj z takich swoich działań, które wymagały od nas dużego nakładu sił i energii. Odchudzanie nie jest łatwym zadaniem. Nie ma w nim drogi na skróty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here