Dlaczego warto pić maślankę na diecie?

Herbata, tuż po kawie, jest jednym z najczęściej pijanych napojów na świecie. Niektórzy uważają nawet, że niemalże tak samo dodaje ona energii jak czarny klasyczny napar, który ze względu na swoją gorzkość pewnym osobom po prostu nie smakuje. Ilość różnorodnych herbat może każdego porazić. Tuż obok tej klasycznej i czarnej występuje przecież jej zielona bądź biała koleżanka, herbata z chilli czy nawet popularna ostatnio yerba mate. A jaka jest najlepsza herbata na odchudzanie? Po którą z jej odmian warto sięgnąć w momencie zrzucania swojego zbędnego balastu?

Polacy przyznają, że rzeczywiście bardzo lubią herbatę i chętnie zastępują nią kawę, owocowe soki czy nawet zwykłą wodę. Jaką jej wersję wybieramy jednak najczęściej? Oczywiście tą, którą najłatwiej można przygotować. Zamiast kupować prawdziwe herbaty występujące pod postacią listków i ziarenek, sięgamy po torebki ekspresowe, które wystarczy umieścić w kubku i zalać niewielką ilością wrzątku, aby w ciągu kilku minut przygotować aromatyczny napar. Czy jednak aby na pewno jest on aż tak aromatyczny? Ta herbata, która trafia do ekspresowych torebek, jest tak naprawdę bardzo mało wartościowa. Nie powinno się jej pić, zwłaszcza teraz, gdy na rynku mamy dostęp do znacznie ciekawszych i zdrowszych alternatyw. Nie są one wcale drogie. Mimo iż za opakowanie herbaty liściastej zapłacimy przynajmniej te pięć złotych, czyli dwukrotnie więcej niż za pudełko ekspresowych torebek, starczy nam ona na znacznie dłużej i na pewno nie zdołamy zużyć jej w przeciągu jednego miesiąca. Sięgając po taką „prawdziwą” herbatę, postępujemy w sposób ekonomiczny. Oszczędzamy, a przy okazji dbamy o siebie i swoje zdrowie. A o to powinno chodzić w każdej diecie, nie tylko tej odchudzającej!

Mimo iż mogłoby się nam wydawać, że to kawa jest w Polsce najpopularniejszym i najchętniej spożywanym napojem – nic bardziej mylnego! To kawa króluje w naszym kraju i najczęściej pojawia się na naszych stołach. Raczymy się nią od samego dzieciństwa. Na początku jej gorzki smak może nam nie odpowiadać, dlatego zwykle rodzice dodają nam do niej cukru bądź zdrowszego miodu. Przyzwyczajeni do słodszego smaku naparu nie potrafimy zmienić swoich upodobań kulinarnych i z tego powodu nawet w dorosłym życiu, kiedy już sami odpowiadamy za swoje jedzeniowe wyroby, uwielbiamy słodzić swoje poranne napary. Jedna łyżeczka cukru w żadnym wypadku nam nie wystarcza. Zmieszana z nią czarna herbata dalej pozostaje lekko gorzka, dlatego dosypujemy do niej kolejną porcję sacharozy, mając nadzieję, że dzięki temu pozbędziemy się jej naturalnej goryczy. Smak jest wtedy dużo lepszy, ale wartości odżywcze znacznie gorsze. Jeśli lubimy pić herbatę i spożywamy ją dwa lub trzy razy dziennie, dodając do niej tych kilka łyżeczek cukru, każdego dnia zapewniamy sobie całą masę zbędnych kalorii. A to od nich przecież tyjemy! Możemy jeść zdrowo i ćwiczyć nawet każdego dnia, ale jeśli przekraczamy swój dzienny bilans kaloryczny, nasza waga nie pozostaje na to obojętna. Cukru nie potrzebujemy natomiast do życia i spokojnie możemy nauczyć się funkcjonować zupełnie bez niego. Wystarczy, że raz na zawsze się z nim pożegnamy i nauczymy się pić zupełnie gorzką herbatę. Ona także może być bardzo smaczna!

Czy najlepsza herbata na odchudzanie rzeczywiście może zadziałać na naszą sylwetkę? Czy ta zielona pozwoli nam oczyścić się z toksyn, a czerwona przyspieszy tempo naszego metabolizmu? Jaką wersję herbaty powinniśmy wybierać, jeżeli chcemy, by przygotowany z niej napój był dla nas zdrowy i wartościowy? Zacznijmy po kolei odpowiadać sobie na te pytania, a rozwiejemy swoje wątpliwości związane z wyborem herbat. W sklepach znajdziemy je w kilku wariantach. Najpopularniejsze są wspomniane już herbatki w torebkach – mało wartościowe, ale bardzo wygodne. Zabieramy je ze sobą wszędzie. Nosimy do pracy, szkoły czy udajemy się z nimi nawet na namiotowy biwak, aby w dowolnym momencie zalać je wrzątkiem i wyczarować sobie pyszny napój. Tuż obok ekspresowych herbatek występują herbatki granulowane. Niegdyś cieszyły się gigantyczną popularność, dziś trochę o nich zapomnieliśmy. Uwielbiane są przede wszystkim przez dzieci, bo producenci najczęściej dysponują do nich cukier, dzięki czemu nie trzeba ich już niczym dosładzać. Są też delikatne w smaku i zazwyczaj mają owocowe aromaty – a za czymś takim przepada każdy maluch. Do wyboru otrzymujemy również herbatki liściaste. To właśnie na nie powinniśmy postawić, mimo iż w naszym kraju nie mówi się o nich zbyt często. Ostatnią odmianą tego naparu są chłodne napoje. Mrożone herbaty zagościły na rynku wiele lat temu i wciąż z niego nie schodzą. Ale czy warto w ogóle je pić?

Na pewno większość z nas najchętniej sięga po herbaty ekspresowe. Pijąc je, nie myślimy o tym, czy mają one jakiegokolwiek wartości odżywcze. Skoro spożywają je wszyscy wokół nas – nasi znajomi, rodzina i współpracownicy – uznajemy je za dobre i bezpieczne. Takie herbatki raczej nie są w stanie nam zaszkodzić, ale nie mogą nam też w niczym pomóc, a na pewno nie ułatwią nam odchudzania. Spróbujmy chociaż raz rozerwać jedną torebkę ekspresową i zobaczmy, co kryje się w jej wnętrzu. Dostrzeżemy minimalne ziarenka, w niczym nie przypominające prawdziwych listków naturalnej herbaty. Oczywiście niektórzy wybierają je wyłącznie ze względów ekonomicznych. Cena dużego opakowania czarnej herbaty ekspresowej może wynosić nawet niecałe dwa złote! Tyle też jest warta, dlatego gdy producent zmusza nas do zapłacenia za nią kilkukrotnie wyższej sumy, powinniśmy się zastanowić głęboko nad tym, czy warto to w ogóle zrobić. Herbata ekspresowa, która kosztuje więcej niż dziesięć złotych, jedynie wyciąga z nas pieniądze, niczego w zamian nie oferując. Jeżeli już chcemy zainwestować w dobry i zdrowy produkt, koniecznie wybierzmy ten liściasty. Zakupmy specjalne urządzenie do zaparzania herbat i sami przekonajmy się, jak zupełnie inny mają one smak. Są intensywniejsze, bardziej aromatyczne i mocniejsze. Jeśli raz ich skosztujemy, zwykła ekspresowa herbatka na pewno już nigdy więcej nie zagości w naszym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here