Właściwości odchudzające syropu klonowego

Żyjemy w XXI wieku. Jak nigdy dotąd zależy nam na szybkości. Pamiętam jak kilkanaście lat temu musiałem stoczyć walkę z mamą, żeby móc używać modemu internetowego wieczorem. Siadałem wtedy i obserwowałem, jak przez pół godziny pobiera się 3.5 megabajtowa piosenka w formacie mp3. Oh, a jak taka ściągnięta piosenka cieszyła. Oczywiście, pod warunkiem, że w tym czasie nikt nie podniósł słuchawki telefonu i połączenie zostało przerwane. Te czasy to oczywiście zamierzchła przeszłość. Dziś jesteśmy wnerwieni jeśli musimy czekać na zbuforowanie filmiku na Youtube. W ogóle nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do czegoś natychmiast. Chcę coś wiedzieć, mieć, pojechać – sprawdzam w necie, mam, jest. OK. Jest jednak pewna maszyna w naszym życiu która w ten sposób nie działa. Jest to nasz organizm.
Tak proszę państwa. Organizm bardzo nie lubi słowa szybko, co bardzo nas irytuje. Staramy się znaleźć sposoby na szybkie odchudzanie, szybkie sposoby na natychmiastowy przyrost mięśni, sposoby na wymarzoną sylwetkę, na bicie rekordu, na wielki tyłek itd. itd. itd… Pełno jest w necie takich głupot. Niestety, proszę Państwa, jak to powiedział słynny trener C.T. Fletcher, nagrywając popularny filmik o budowaniu bicepsów: It doesn’t work this way. Nasze ciało nie chce i nie będzie robić szybko.
Dlaczego? Ponieważ dla naszego ciała ważna jest przede wszystkim stałość. Homeostaza, takie piękne słówko. Ludzkie organizmy lubią, kiedy coś się powtarza, lubią wpadać w rutynę. Jeżeli myślisz, że przez ostatnie 10 lat jadłeś chipsy i piłeś browary, a po pierwszym miesiącu siłowni możesz wystartować w fitnesowych debiutach to srogo się zawiedziesz. Pierwszy miesiąc będzie drogą przez piekło. Twój wyniszczony, leniwy organizm dołoży wszelkich starań aby Cię zatrzymać. Będzie bolało, będą marne wyniki, będziesz się czuł i wyglądał fatalnie. Na zdjęciach i filmikach to tak nie wygląda prawda? No cóż, te zdjęcia i filmiki po coś są nagrywane. Raczej mało kto wrzuca na swój profil filmik pod tytułem: No tutaj ja po pierwszym miesiącu ćwiczeń, ledwo żyję, jestem nieszczęśliwy, jem tylko sałatę i schudłem kilogram. Raczej widzimy rzeczy w stylu: no witajcie kochane, właśnie przebiegłam ultramaraton w doskonałym makijażu i teraz sobie pije smoothie z buraka. Tak, w porządku, ale ludzie nie widzą w jaki sposób ktoś do tego doszedł. Nie widzimy ciężkiej pracy stojącej za sukcesem. Nie widzimy wyrzeczeń, wczesnego wstawania, zaplanowanych dni, nieraz zniszczonego zdrowia. Widzimy tylko ładne zdjęcia, piękne ciała na filmikach. I jeszcze do tego te komentarze autora: Ty też możesz tak wyglądać, tylko uwierz w siebie! Często z dodatkiem: trenuj ze mną, teraz dieta i plan treningowy tylko 250 złotych, indywidualne i dopasowane do Ciebie, zasłużyłeś na zdrowy i piękny wygląd!
Ta, jasne. Wyobraź sobie taki komentarz: „Siema, słuchaj to jest sylwetka nad którą pracowałem latami, były to lata zaplanowanych posiłków, pakowanych w pojemniki, odmawiania masy przyjemności jak choćby piwko z kolegami czy pizza wieczorem, ale co tam, nie to było najcięższe. Rano treningi cardio, wieczorem siłownia, na pewnym etapie musiałem wrzucić sterydy, bo już nie widziałem progresu. Na szczęście mam świetnego znajomego który za kilka tysięcy poprowadził mi cykl więc była spora zniżka i bardzo dobra opieka. Trochę miałem problemy z ciśnieniem krwi i nie mogłem spać czasem ale to już za mną. Dlatego potencjalny kliencie słuchaj, jak chcesz wyglądać chociaż trochę podobnie do mnie to skumaj, że są to lata wyrzeczeń i niezła inwestycja. Dodatkowo pomyśl nad takimi sprawami jak morfia i genetyka, bo niestety nie każdy może wyglądać jak chce, nawet na koksie! Trochę szokująca prawda, wiem, ale nie martw się. Jakby co to poprawisz sobie foty na instagrama w photoshopie. Ja też przecież tak nie wyglądam na co dzień, musiałem się specjalnie przygotowywać do tej sesji. Odwodnić się, ściąć bodyfat, było odpowiednie dobrane światło i fotograf i w ogóle! Na co dzień wyglądam zupełnie inaczej, ale przecież nie będę o tym pisał bo muszę sprzedawać te programy treningowe nie?”.
Tak wiem, trochę to strasznie brzmi. Niestety duża część tego tekstu to rzeczywistość.
Dlaczego jesteśmy tak bardzo nastawieni na szybkość? O co tak naprawdę chodzi w naszej sylwetce, zdrowiu i w ogóle? Chcemy mieć efekt. Jasne, to zrozumiałe. Należy jednak zrozumieć, że w przypadku sylwetki to jest ona przede wszystkim konsekwencją naszego stylu życia. Największy koleś na siłowni nie wbija sobie igieł z koksem raz w tygodniu, żeby resztę miesiąca grać na konsoli. Szczupła koleżanka nie przechodzi na cud dietę kefirową 1000 kalorii tylko po to, żeby schudnąć 5 kilogramów w miesiąc, a potem wrócić do śmieciowego jedzenia i przytyć 10 kilogramów. To się nazywa właśnie efekt yo-yo. Bo ktoś próbował szybko. Nie tędy droga. Nie ma magicznych pigułek, nawet słynny „koks” nie je i nie trenuje za tego kto go stosuje. Każda osoba, która posiada określoną sylwetkę w jakiś sposób pracuje na nią. Jeżeli chcesz być trójboistą, po miesiącach treningów zbudujesz potężną, ale otłuszczoną sylwetkę. Może nie będziesz zbyt mobilny, ale jaką siłą będziesz dysponować! Jeśli skupisz się tylko na niskokalorycznej żywności i treningach biegowych (i będziesz to robić z głową!) to za jakiś czas Twoja sylwetka stanie się szczupła i stonowana. Będziesz dysponował większą wytrzymałością, ale niekoniecznie siłą. Widzisz, do czego zmierzam? Nasze ciało jest odzwierciedleniem naszego stylu życia na co dzień. Oczywiście są odstępstwa od tej reguły ale są to przypadki bardzo rzadkie. Naprawdę skrajne. Jeżeli ktoś Ci mówi, że ma chorą tarczycę, nerki, jelita i dlatego nie może być szczupły i w ogóle najpewniej mówi głupstwa! Nie wierz mu. Znam masę dziewczyn które mają poważne problemy z tarczycą i nigdy byś o tym nie wiedział! Tylko, że one ćwiczą i jedzą mądrze. Nie mają kupionych drogich diet i trenerów personalnych, po prostu są świadome i odpowiedzialne. Znam też osoby dla których choroba jest niczym więcej jak wygodną wymówką.
Podsumowując: zmień swoje życie, a Twoje ciało będzie to odzwierciedlać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here