JAK SZYBKO SCHUDNĄĆ

Odchudzanie to proces polegający na zmniejszaniu masy ciała, aby zapewnić optymalny stan zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Miliony ludzi na świecie dąży do upragnionej sylwetki, poprzez różnego rodzaju diety, ćwiczenia, suplementy, które składają się na długotrwały, wieloetapowy proces, jakim właśnie jest odchudzanie.Co zrobić, aby efekt był trwały i zadowalający?

1. CIERPLIWOŚĆ

Pierwsza i najważniejsza zasada – bądź cierpliwy! Nie zniechęcaj się, jeśli po pierwszych tygodniach nie zauważysz spektakularnych zmian. Odchudzanie i dążenie do wymarzonej sylwetki trwa miesiącami, równając się z wieloma wyrzeczeniami, zmianą nawyków żywieniowych i rutyny dnia codziennego. Cierpliwość = zdrowie, ponieważ najlepiej dla ludzkiego organizmu jest tracić od pół do 1 kilograma, w ciągu tygodnia. Pamiętaj, aby zarezerwować sobie więcej czasu na przygotowywanie posiłków, wybieranie odpowiednich produktów w sklepie i unikaj jedzenia na mieście (a w szczególności wystrzegaj się fast-food’ów!).

2.  REGULARNOŚĆ

Termin ten, można rozumieć w kwestii odchudzania dwojako.

Po pierwsze – jedz regularnie posiłki i staraj się rozłożyć swoją dietę czasowo. Najlepszą opcją jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie, w około 3-4 godzinnych odstępach. Możesz je rozłożyć w ten sposób: śniadanie, lekkie drugie śniadanie, obiad, podwieczorek – przekąska oraz kolacja. Istotną kwestią jest pora – po zjedzeniu kolacji odczekaj 2 godziny przed snem, aby wspomóc trawienie. Nie zapominaj o posiłkach, szczególnie o śniadaniu – najważniejszym, dającym Ci energię w ciągu dnia!

Po drugie – dbaj o swoją dietę regularnie. Jeśli schudniesz określoną liczbę kilogramów, nie zapominaj o zdrowym odżywianiu i pilnowaniu swojej wagi. Tylko w ten sposób unikniesz EFEKTU JO-JO.

KIEDY SIĘ POJAWIA I CZYM JEST EFEKT JO-JO?

Jest to zjawisko chudnięcia, w wyniku restrykcyjnych diet (jak np. głodówka), a następnie – szybkie przybieranie na wadze i powrót niechcianych, zbędnych kilogramów. Występuje, gdy: nasz organizm poddawany jest ekspresowej utracie masy, nie jesteśmy aktywni fizycznie lub wracamy do starych, złych nawyków żywieniowych.

3. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Ruch jest niezwykle ważny w naszym życiu, w codziennym funkcjonowaniu. Nawet najdrobniejsze aktywności, szczególnie te na świeżym powietrzu: modelują naszą sylwetkę, wzmacniają odporność oraz produkują endorfiny – hormony szczęścia. Stosując dietę, nie zapominaj o wysiłku fizycznym, aby doskonalić swoją siłę, mięśnie i spalać tkankę tłuszczową. W szerokiej gamie sportów, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Możesz ćwiczyć w domowym zaciszu, na siłowni, jeżdżąc na rowerze lub rolkach z przyjaciółmi, pływając, a nawet spacerując, czy tańcząc. Trochę aktywności na pewno pomoże Ci w odchudzaniu i przyspieszy efekty!

4. DIETA MOŻE BYĆ PYSZNA

Dieta kojarzy się tylko z posiłkami bez smaku i brakiem przyjemności z jedzenia? MYLISZ SIĘ!Każdy swój posiłek możesz urozmaicić smacznymi dodatkami, które znajdziesz w niemalże wszystkich sklepach. Jeśli gotujesz sam – eksperymentuj z różnymi połączeniami; używaj ziół lub pestek; zrezygnuj ze słodyczy, tłustych i smażonych potraw. Mięsa grilluj lub piecz, a warzywa – gotuj, duś. Nie masz czasu na gotowanie? Wybierz catering dietetyczny, który przyrządzi Ci posiłki według Twoich preferencji oraz dostosuje liczbę kalorii.

5. DIETA A UŻYWKI

Alkohol to zbędne, puste kalorie, dlatego warto wyeliminować go w trakcie diety. Przykładowa tabela kalorii w alkoholu:

RODZAJ KALORIE
WÓDKA (50 ml) 110 kcal
WINO CZERWONE PÓŁSŁODKIE (120 ml) 92 kcal
PIWO (500 ml) 245 kcal

Nie zawiera w sobie żadnych istotnych składników, a powoduje liczne problemy zdrowotne.

Stosuj się do powyższych wskazówek w trakcie odchudzania, w życiu codziennym, a połowa sukcesu – osiągnięta!   Więcej informacji znajdziesz na blogu o odchudzaniu DIETETYK.edu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here