Optometrysta

Optometrysta to samodzielny, nauczany i regulowany zawód funkcjonujący w systemie ochrony zdrowia.  Osoba wykonująca ten zawód wykonuje pomiary parametrów układu wzrokowego, wykazuje odchylenia od norm fizjologicznych. Celem jest dobranie, przepisanie i wykonanie korekcji wzroku za pomocą okularów, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych. Optometrysta prowadzi lub nadzoruje rehabilitację układu wzrokowego, a w przypadku wykrycia zmian sugerujących odstępstwa od norm fizjologicznych, kieruje pacjenta odpowiedniego lekarza specjalisty. Osoba wykonująca zawód optometrysty powinna posiadać wyższe wykształcenie, czyli ukończone studia magisterskie lub studia podyplomowe po studiach magisterskich na kierunkach Optyka, Fizyka, Biofizyka lub Fizyka techniczna. Unikatowy Numer Optometrysty nadaje Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki.

Na czym się polega praca optometrysty?

Optometrysta jest specjalistą w zakresie diagnostyki i kompensowania wad wzroku za pomocą okularów, soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych.  W zakres jego czynności wchodzi:

badanie oczu pacjentów i przeprowadzanie badań diagnostycznych w celu oceny stanu zdrowia narządu wzroku i nieprawidłowości związanych ze wzrokiem, badanie funkcji wzroku z użyciem wyspecjalizowanych instrumentów i sprzętu pomiarowego, wykrywanie i diagnozowanie chorób oczu, konsultacje skierowanie do okulistów lub innych specjalistów, jeżeli niezbędne jest dodatkowe leczenie. Optometrysta diagnozuje zaburzenia ruchu gałki ocznej i wady widzenia dwuocznego, planuje leczenie i ćwiczenia koordynacyjne gałek ocznych. Dobiera i przepisuje okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe i inne pomoce wzrokowe oraz sprawdza je pod kątem bezpieczeństwa, wygody stosowania i wpływy na styl życia pacjenta. Udziela porad w zakresie dbałości o wzrok, ergonomii i bezpieczeństwa widzenia, optyki oraz użytkowania soczewek kontaktowych.

Kiedy wybrać się do optometrysty?

Okulista i optometrysta to dwa zawody medyczne zajmujące się dla zdrowiem oczu w nieco innym zakresie. Badanie wzroku pacjenta przeprowadzi zarówno okulista, jak i optometrysta. Okulista specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób oczu natomiast optometrysta jest specjalistą w zakresie doboru korekcji okularowej i dopasowania soczewek kontaktowych. Gdy dokucza ból oczu, pojawi się zez, zapalenie spojówek lub inne schorzenia w obrębie narządu wzroku konieczna jest wizyta u okulisty. W przypadku pojawienia się wady widzenia, której nie towarzyszą inne, niepokojące objawy najlepiej udać się do optometrysty, który wykona badania przesiewowe oczu, zbada refrakcję i dobierze właściwą korekcję. Jeśli w trakcie badań j zauważy nieprawidłowości wtedy skieruje pacjenta do okulisty w celu ewentualnego leczenia. Optometrysta wykonuje również kontrolne badania przesiewowe oczu. Optometrysta zajmuje się badaniem wzroku a okulista specjalizuje się w leczeniu chorób oczu. W Krakowie fachową pomoc optometrysty można uzyskać na w Centrum Medycznym Scanmed przy ul. Armii Krajowej: https://scanmed.pl/oferty/nowa-usluga-optometrysta-nie-czekaj-i-zbadaj-swoj-wzrok , a zlecenia na okulary oraz soczewki kontaktowe można zrealizować w Salonie Optycznym, w którym dla Pacjentów Scanmed czekają atrakcyjne rabaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here