Czym dokładnie zajmuje się dentysta?

0
1525

Warto przede wszystkim wiedzieć, że dentysta jest absolwentem kierunku lekarsko-dentystycznego jednej z medycznych uczelni. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę, że stomatologia jest działem medycyny zajmującym się zarówno diagnozowaniem, jak i leczeniem różnego rodzaju chorób, które są związane z zębami czy jamą ustną. Ponadto trzeba zaznaczyć, że stomatolog zajmuje się również profilaktyką.

Kiedy i jak często powinno się chodzić do dentysty?

Osobom, które nie mają żadnych dolegliwości, rekomendowany jest rutynowy przegląd przynajmniej raz na sześć miesięcy. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale również osób dorosłych i starszych. Warto zaznaczyć, że im wcześniej dany problem zostanie odkryty, a następnie wyleczony, tym lepiej. Ponadto nie wszyscy mają świadomość, że zdecydowanie najlepszą receptą na pięknie wyglądający uśmiech są codzienne higiena jamy ustnej oraz systematyczne przeglądy. Z kolei osoby, które odczuwają nadwrażliwość, ból czy nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust, nie powinny zwlekać tylko jak najszybciej udać się do dentysty.

Jakie badania wykonuje dentysta?

Jak wiadomo, do dentysty w zdecydowanej większości przypadków będą zgłaszały się osoby, które skarżą się na nadwrażliwość, albo ból zębów. Warto mieć świadomość, że najbardziej podstawowe badanie będzie obejmowało nie tylko wywiad lekarski, ale również ogólną ocenę stanu uzębienia, dziąseł, łuków zębowych czy błon śluzowych. Oczywiście dentysta do tego celu będzie wykorzystywał właściwe narzędzia stomatologiczne. Koniecznie należy zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach niezbędne będzie wykonanie RTG pojedynczego zęba. Ponadto dentysta może podjąć decyzję o wykonaniu pantomogramu. Jest to zdjęcie rentgenowskie, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie panoramicznego obrazu wszystkich zębów danej osoby. W ten sposób dentysta będzie miał możliwość wykrycia ewentualnych zmian chorobowych, których nie jest w stanie dostrzec gołym okiem.

Jakie są metody leczenia w stomatologii?

Warto mieć świadomość, że metody leczenia stomatologii są uzależnione przede wszystkim od zaawansowania choroby, z którą zmaga się dany pacjent. W przypadku choroby próchnicowej zębów dentyście w zdecydowanej większości przypadków będzie w zupełności wystarczało leczenie próchnicy powierzchniowej. Z kolei w niektórych sytuacjach konieczne będzie całkowite opracowanie, a także odbudowanie rozległego ubytku danego zęba nie tylko na dwóch, ale również na trzech powierzchniach.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o leczenie kanałowe. Jest to jeden ze zdecydowanie najczęściej wykonywanych zabiegów. Warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach dentysta może mieć problemy. Świetnym przykładem może być sytuacja, w której koniecznie będzie zarówno odnalezienie, jak i udrożnienie kanałów, które niestety przez trwający proces choroby uległy zamknięciu albo zwężeniu. Nie można zapomnieć o profilaktyce. Kontrolne wizyty u dentysty powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku. Każdy powinien również dbać o właściwą higienę zębów oraz jemy ustnej. Dobrym rozwiązaniem będzie także korzystanie z różnego rodzaju zabiegów związanych z usuwaniem kamienia, osadu nazębnego. Rzeszów – dentysta tutaj na pewno dobierze odpowiednie leczenie.

Jakimi chorobami zajmuje się dentysta?

Należy zdawać sobie sprawę, że stomatologia zajmuje się nie tylko i wyłącznie różnego rodzaju chorobami i schorzeniami, które są bardzo łatwe do leczenia i można je bez problemu wykonać w gabinecie stomatologicznym. Omawiany dział medycyny zajmuje się również bardzo skomplikowanymi zabiegami chirurgicznymi, które w niektórych sytuacjach wymagają pobytu w szpitalu.

Wśród najczęstszych chorób z zakresu stomatologii koniecznie trzeba wymienić: choroby próchnicowe zębów (należy do nich zaliczyć zapalenie miazgi, zgorzel zęba, ropień), a także zapalenia dziąseł, choroby przyzębia, nowotwory jamy ustnej, afty czy kwasową erozję szkliwa. Koniecznie należy pamiętać o regularnych wizytach u dentysty nawet w przypadku braku bólu zębów. Możliwe jest wtedy wcześniejsze rozpoznanie ewentualnego problemu i rozpoczęcie leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here