Jak przebiega wizyta u psychiatry

Psychiatra jest specjalistą zajmującym się chorobami oraz trudnościami i zaburzeniami psychicznymi człowieka. Jego wiedza pozwala na diagnozowanie i leczenie szeregu problemów, które w sposób niezwykle istotny wpływają na ludzkie życie. Wciąż jednak wiele osób obawia się wizyty w jego gabinecie. Jeśli i ty do nich należysz, rozwiejemy dla ciebie część mitów na temat wizyt u lekarza psychiatry. 

Obawy przed wizytą

Wśród wielu osób wciąż panuje przekonanie, że wizyta u psychiatry wiąże się z napiętnowaniem i wyobcowaniem społecznym. Postawa otoczenia, które piętnuje osoby poszukujące pomocy, jest niesprawiedliwa i utrudniająca im podjęcie słusznej decyzji. Na szczęście, mity na temat leczenia psychiatrycznego powoli przemijają i zastępowane są na szczęście zrozumieniem i wsparciem. Nie oznacza to jednak, że sama wizyta nie nastręcza już wątpliwości u osób, które się na nią szykują. 

Kolejna obawa, jaka wiąże się z konsultacją psychiatryczną, to lęk przed tym, jak będzie przebiegała, jakich informacje trzeba będzie udzielić lekarzowi i co on sam pomyśli o pacjencie. Osoby, które doświadczają takich lęków, powinny przede wszystkim pamiętać, iż lekarz ma im pomóc, a nie oceniać. O samym przebiegu pierwszej wizyty opowiemy natomiast w kolejnym paragrafie.

Niewątpliwie wielu osobom doskwiera też obawa o to, czy dostaną leki, a jeśli tak, to jak wpłyną one na ich życie. W tym przypadku warto pamiętać, że są one specjalnie przebadane i “zaprojektowane” w taki sposób, aby jak najmniej obciążały organizm i jak najlepiej wpływały na psychikę, poprawiając jej stan. Choć obawy przed nimi są naturalne, nie powinny przyćmić celu, jaki można z nimi osiągnąć. Współcześnie stosowane leki psychiatryczne nie dają żadnych efektów ubocznych lub są one minimalne i obecne tylko w pierwszych dniach przyjmowania nowych środków. 

Przebieg pierwszej wizyty

Pierwsza wizyta u psychiatry wymaga od pacjenta krótkiego przedstawienia swoich aktualnych i dotychczasowych problemów. Aby lekarz był nam w stanie odpowiednio pomóc, warto opowiedzieć o tym, jakie choroby somatyczne nam dolegają (o ile w ogóle), jakie leki i suplementy diety na stałe przyjmujemy, a także – z jakimi problemami natury psychicznej przychodzimy, co zadaje nam największe cierpienie. Ważne w kontekście diagnozy są również wcześniejsze doświadczenia pacjenta, w tym problemy w dzieciństwie i okresie młodzieńczym albo przeżyte traumy – dlatego pytanie o te kwestie nie powinno dziwić. 

W zależności od problemu, który chce rozwiązać pacjent, lekarz psychiatra zada mu dodatkowe pytania bądź, w razie konieczności, skieruje na dodatkową diagnostykę psychologiczną lub na badania krwi, tomografię, EEG lub inne niezbędne badania. Następnie będzie mógł zaproponować właściwe leczenie, polegające na farmakoterapii i/lub skierowaniu na psychoterapię. Jeśli będzie to konieczne, skieruje również na dodatkowe konsultacje, np. z lekarzem endokrynologiem lub neurologiem.

Wizyta online

Jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z “klasycznej” formy konsultacji psychiatrycznej, możesz skorzystać także ze spotkań online. Pozwalają one na przeprowadzenie tak samo szczegółowego wywiadu, jak klasyczne spotkania w gabinecie, a jednocześnie mogą dać większą wygodę. Niektórzy pacjenci zyskują dzięki domowemu otoczeniu poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a sama rozmowa online okazuje się dla nich mniej stresująca, niż spotkanie z lekarzem twarzą w twarz. Dodatkowo wizyta online to oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba go poświęcać na dojazd, stanie w korkach czy oczekiwanie przed gabinetem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here