hydroterapia

Hydroterapia, zwana również wodolecznictwa jest to terapia, która wykorzystuje naturalne właściwości chemiczne i fizyczne wody. Taka forma terapii została opracowana już w XIX wieku przez Sebastiana Kneippa. Obecnie terapie tą wykorzystuje się w celu stymulowania organizmów, pobudzenia krążenia, aktywowanie układu nerwowego oraz immunologicznego. Czym dokładnie jest hydroterapia? Jakie są jej procedury i na czym polega? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/hydroterapia-poznaj-lecznicza-moc-wody/ 

Hydroterapia – czym jest? 

Hydroterapia jest to inaczej mówiąc leczenie wodą. To skuteczna metoda, która z powodzeniem została opracowana już w XIX wieku. W wieku 27 lat Sebastian Kneipp zachorował na gruźlicę, która była chorobą nieuleczalną. Dużą poprawę stanu zdrowia przyniosły mu lodowate kąpiel. Wówczas mężczyzna dostrzegł potencjał drzemiący w wodzie i stworzył kompleksowy system wodolecznictwa zwany dzisiaj hydroterapii. Całą swoją wiedzę z zakresu tej dziedziny zawarł w swojej najsłynniejszej książce – ,,Moje leczenie wodą”. Autor hydroterapii opracował ponad 120 zabiegów, które wykorzystują leczniczą moc wody. 

Jakie są procedury hydroterapii? 

Najważniejszymi procedurami hydroterapii są: 

  • chodzenie boso po mokrej trawie lub po śniegu
  • kąpiel brodząca
  • hartowanie ciała w lodowatej wodzie
  • kąpiel nasiadowa
  • polewanie poszczególnych partii ciała wodą 

Hydroterapia – na czym dokładnie polega? 

Sporą część zabiegów hydroterapii z powodzeniem wykonuje się w warunkach domowych i absolutnie każdy poradzi sobie z przeprowadzeniem tych procedur. Jedną z najbardziej znanych terapii jest zimna kąpiel rąk, która nazywana jest też: ,,Zdrową filiżanką kawy terapii Kneippa”. 

Zabieg ten idealnie wpływa na poprawę krążenia oraz wzmacnia serce. Sprzyjają również pobudzenie układu immunologicznego. Zimna kąpiel rąk polega na zanurzeniu suchych rąk w umywalce z zimną wodą. Temperatura wody powinna wynosić od 12 do 18 stopni. Całość zabiegu polega na tym że należy wytrzymać około 30 – 40 sekund. Następnie należy osuszyć ręce oraz stopniowo je ogrzać. Podobny zastosowanie co zimna kąpiel rąk ma też podobny zabieg – polewanie rąk i ramion. 

W celu wykonania tego zabiegu należy ustawić rękę nad wanną i rozpocząć polewanie od zewnętrznej powierzchni dłoni i stopniowo przezywać strumień wody w górę, aż do barku. Następnie należy skierować strumień w dół, tym razem po wewnętrznej powierzchni ręki. Całość należy powtórzyć 3 razy na każdą rękę, a następnie stopniowo ogrzać ręce. 

Zobacz też: http://www.wiecejnizeko.pl/akupunktura-na-czym-polega-jakie-sa-wskazania-i-przeciwwskazania-do-jej-wykonania/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here