Na czym właściwie polega trening sportowy? Jak oddziałuje na organizm? Jakie są najważniejsze zasady trenowania? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!
Przeczytaj też: http://www.and1.pl/5-zasad-treningu-sportowego/
Czym jest trening sportowy i jak reaguje na niego organizm?
O trenowaniu organizmu mówimy wówczas, gdy dostarczamy mu konkretnych, zindywidualizowanych bodźców, a pod ich wpływem nasze ciało rozwija się, dokonuje przemiany i wzrasta. Jest to głównie związane z tym, że ludzkie ciało ma niezwykłe zdolności adaptacyjne. Jeśli więc zależy nam na tym, aby się nieustannie rozwijać pod kątem kondycyjnym i wytrzymałościowym, należy stosować się do kilku zasad i nie doprowadzić do tego, aby poprzestać na zaadaptowaniu się do nowych warunków. Tak więc trenowanie polega również na tym, aby bodźce, które organizmowi aplikujemy, były różnorodne i nie doprowadziły go do stagnacji.
Jakie są podstawowe zasady treningu sportowego?
Indywidualne podejście
Każdy z nas jest inny i każdy z nas potrzebuje innego treningu – innego rodzaju ćwiczeń, innego tempa i intensywności, innej częstotliwości. Dlatego też tak ważne jest, aby obciążenie organizmu dopasować do własnych możliwości. Nie może być ono zbyt duże, ponieważ doprowadzi do kontuzji i przetrenowania, a ten stan szybko nas zniechęci do dalszego wysiłku. Nie może też być zbyt niskie, bo nie pozwoli nam na osiągnięcie wyznaczonych celów.
Specyfika dla danej dyscypliny
Każda dyscyplina sportowa ma swoją specyfikę i to do niej powinien być dopasowany rodzaj treningu oraz metody treningowe. Jeśli więc ćwiczymy głównie na siłowni, nie są nam potrzebne treningi interwałowe czy też długie i częste wybiegania. Natomiast jeśli nasza dyscyplina to biegi długodystansowe, nie musimy spędzać kilku godzin w tygodniu na siłowni. Warto oczywiście dbać o ogólną kondycję i aktywności można szukać także w innych rodzajach ćwiczeń, jednak z punktu widzenia specyficznego treningu nie jest to dla nas tak istotne.
Naprzemienne obciążenie
Kolejna ważna zasada treningowa. Jeśli jednego dnia podejmiemy ćwiczenia, w które włożymy więcej wysiłku, kolejny trening powinien być już w wykonany z mniejszą intensywnością i w mniejszym tempie. W przeciwnym razie, jeśli obciążymy za bardzo organizm, nie będziemy w stanie tego drugiego treningu wykonać z zadowalającym nas efektem. Treningi warto więc wykonywać na przemiennie, w trybie raz cięższy, później lżejszy i obserwować organizm. Podpowie nam, kiedy cięższy trening stanie się już dla nas tak prosty do wykonania, że nie będzie stanowił wyzwania. Wówczas można zintensyfikować ćwiczenia na identycznej zasadzie.
Zobacz też: http://www.wiecejnizeko.pl/na-czym-polega-rozsadne-bieganie/