Kiedy suplementować witaminę D3

0
2516

To, że witaminę D3 warto suplementować, jest wiadome, dlatego w poniższym artykule przypomnimy jeszcze o kluczowych zaletach i powodach, dla których powinno się to robić. Oto kilka istotnych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Gdy brakuje promieni słonecznych

Nie każdy wie, że witamina D jest syntezowana w ludzkim organizmie. Jednak aby doszło do tego procesu, potrzebne są promienie słoneczne. Szkopuł w tym, że żyjąc w Polsce, nie można liczyć na wystarczające warunki pogodowe, szczególnie jesienią oraz zimą. Podobne problemy dotyczą mieszkańców państw o zbliżonym klimacie i położeniu geograficznym. Jeszcze trudniej mają obywatele takich państw jak Islandia. Jeśli będziesz mieć okazję wymienić się z nimi doświadczeniami, dowiesz się, że suplementują oni większe dawki D3 od Polaków. I nie ma się czemu dziwić! Jeszcze inną perspektywę może mieć mieszkaniec nasłonecznionego państwa, w którym z kolei ewentualne niedobory dotyczą innych witamin.

Wiek

Witamina D3 jest potrzebna każdemu człowiekowi, od etapu życia płodowego, aż po sędziwy wiek seniora. Każda grupa wiekowa ma inne potrzeby, co przekłada się na zasady suplementacji. Dzieci rosną, a ich kości potrzebują prawidłowej gospodarki fosforowo-wapniowej. Ewentualne niedobory mogą skutkować chociażby krzywicą. W dorosłym wieku, czyli w czasie największej aktywności człowiek jest poddany największym obciążeniom, a tryb życia nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Witamina D3 wpływa na działanie układu nerwowego czy syntezę białek mięśni, więc jest bardzo polecana sportowcom, osobom aktywnym, a także dbającym o zdrowy styl życia. Nie zapominajmy jednak o seniorach – oni bardzo, ale to bardzo potrzebują witaminy D3 w swojej codziennej diecie, a także przyjmowanych witaminach. Pozwala ona bowiem bronić się przed osteoporozą czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Stan zdrowia

Z poprzednimi punktami jest niejako związany ten – przecież od stanu zdrowia może zależeć ewentualny niedobór witamin, w tym D3. Choć trapiące ludzkość schorzenia mają najróżniejsze podłoże, czasami powód złego samopoczucia, bólu czy innego rodzaju problemów leży w prozaicznym źródle. Za rzadko spacerujemy na słońcu, nie dbamy o zbilansowaną, zróżnicowaną dietę, nie badamy się pod kątem ewentualnych niedoborów witamin. Istnieje wiele chorób, których nie wyleczymy samym faktem włączenia do diety lub suplementacji witaminy D3, ale jej zażywanie z pewnością pomaga, pozwala ochronić się przed pogorszeniem stanu zdrowia, realnie przekłada się na procesy zachodzące w organizmie.

Suplementacja

Jedna kapsułka Allnutrition VIT D3 2000 (2000 IU) na dobę jest uniwersalną propozycją dla osób, którym zależy na regularnej, skutecznej suplementacji witaminy D3. W razie jakichkolwiek wątpliwości dla pewności warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, przeanalizować powyższe, kluczowe czynniki. Problemy ze zdrowiem mogą oznaczać konieczność przyjmowania np. wyższych dawek witaminy w ciągu doby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here