Żele energetyczne – kiedy warto je wybrać?

0
1005

Choć żele energetyczne nie powinny same w sobie zastępować zdrowych posiłków sportowców, stanowią doskonałe uzupełnienie węglowodanów po i w trakcie treningu. Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór tego typu produktów, dzięki czemu każdy może wybrać swój ulubiony smak. Nieocenioną dla sportowców zaletą żeli energetycznych jest fakt, iż nie wymagają one gryzienia, przez co ich spożywanie jest w pełni bezpieczne nawet w biegu.

Słodki smak zwycięstwa

Badania pokazują, że sportowcy spożywający żele energetyczne osiągają lepsze wyniki, są mniej zmęczeni po treningu czy zawodach, mają lepszą kondycję oraz potrafią lepiej skoncentrować się na wykonywanych czynnościach. Powodem jest fakt, iż podczas treningu do organizmu zostaje dostarczona spora dawka kalorii oraz glukozy, która pozwala pracować na najwyższych obrotach. Straty kaloryczne sportowców często są bardzo duże, dlatego nie należy czekać do końca treningu czy zawodów, aby uzupełnić braki. Żele energetyczne polecane są w szczególności kolarzom, biegaczom czy triathlonistom. Im najłatwiej jest bowiem spożywać żele podczas zawodów, co niemożliwe jest na przykład w przypadku pływaków. Ci oczywiście mogą sięgnąć po żele energetyczne, jednak wymaga to od nich przerwania treningu, czyli wyjścia z wody.

Dlaczego warto?

Żele energetyczne w sklepNapieraj.pl mają jedną ogromną zaletę – ich spożycie nie wymaga gryzienia, tak jak w przypadku batoników, kanapek czy innego rodzaju potraw. Natomiast napoje energetyzujące nie zawierają węglowodanów w takim stężeniu, jak żele, dlatego też nie są one w stanie postawić na nogi w tak dobry sposób. Zwykle napoje energetyczne poleca się w celu uzupełnienia elektrolitów i zawodnienia, a nie dodania sobie energii. Żele energetyczne każdy sportowiec powinien mieć przy sobie w czasie zawodów, a także podczas wymagającego treningu. Ważne jest jednak, aby wybierać produkty najwyższej jakości, bowiem tylko te zapewniają sportowcom możliwość podniesienia sobie poziomu glukozy we krwi w odpowiedni sposób. Generalnie cena żelu energetycznego waha się w przedziale od 2 do 10 zł za tubkę. Oczywiście nie oznacza to, że najtańsze żele są najgorsze, najdroższe natomiast – najlepsze. Dużą rolę w kształtowaniu ceny odgrywa bowiem marka, która wypuściła dany produkt na rynek. Kluczowym aspektem przy wyborze żeli energetycznych powinien być jednak ich skład, a nie to, kto je wyprodukował. Tylko wtedy możemy liczyć na to, że spożycie żelu przyniesie sportowcom oczekiwane korzyści i doda im energii do działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here