Nie sztuką jest stracić na wadze, lecz pozbyć się zbędnego tłuszczu nie tracąc masy mięśniowej. Oprócz tego trzeba równocześnie dbać o nasze zdrowie aby nie zabrakło naszemu organizmowi żadnej witaminy i minerałów.
W celu zgubienia tkanki tłuszczowej okalającej nasz brzuch, możemy wprowadzić wiele zmian w nasze życie. Zmian krótkoterminowych, jak i na stałe lub przynajmniej dłuższy czas. Dzięki temu możemy zapobiec efektowi jojo i utrzymać na dłużej zdrowy wygląd. Oczywiście najlepiej byłoby dobre nawyki wprowadzić do życia na stałe, nie musząc przechodzić przez ten trudny okres ponownie.
Diety są jedną z najczęściej wybieranych form odchudzania. Są także bardzo skuteczną metodą, ale musimy zwracać uwagę na to, że nie wszystkie są dobre na dłuższą metę. Diety ubogie w witaminy, minerały, błonnik, wszystkie niezbędne tłuszcze mogą w dłuższej perspektywie czasu wyrządzić nam krzywdę. Dlatego zaleca się dokładne sprawdzenie naszej przyszłej diety pod kątem tych ważnych elementów, bez których organizm nie jest w stanie się obejść.
Dieta na odchudzanie dla mężczyzn i kobiet będzie się nieco różniła między sobą. Panowie potrzebują więcej białka w przeliczeniu na kilogram ciała, a sama kaloryczność posiłków powinna być większa.
Dobrymi dietami odchudzającymi są te, które mają zdecydowaną przewagę tłuszczy lub węglowodanów. Ponieważ wtedy nasz organizm przestawi się na czerpanie energii z jednej grupy żywnościowej. Nie trudno zgadnąć, że chodzi tutaj także o nie mieszanie różnych produktów w jeden posiłek, utrudniając trawienie i przyswajanie. Obiad składający się z mięsa, ziemniaków i surówki jest mieszaniną trzech grup żywieniowych, do których strawienia jest potrzebny inne skład soków żołądkowych. Też długość trawienia jest różna, stąd też występujące problemy jelitowe osób jedzących mieszane potrawy. Niestrawione reszty mięsa przemieszczają się do jelit, stając się świetną pożywką dla bakterii. Dodatkowo tworzą się masy kałowe, które skutecznie przyczepiają się do ścian jelita.
To jaką dietę wybrać, zależy od naszego organizmu, co bardziej toleruje, na jakie produkty jesteśmy sobie w stanie pozwolić bardziej. Większość ludzi w naszej szerokości geograficznej preferuje niski poziom węglowodanów z diecie. Częstym problemem przy diecie „normalnej” są wzdęcia, nabrzmiały brzuch na koniec dnia, niestabilny nastrój, senność po posiłku lub nadpobudliwość i ospałość. Nietolerancja dużej ilości węglowodanów może nam bardzo utrudniać normalne życie związane z bólami okolic jelit. Nawet bóle pochodzące z wątroby, nerek mogą być wywołane właśnie problemami z jelitami. Kolejną sprawą jest wahanie poziomu cukru i insuliny we krwi. To one są odpowiedzialne za zmienny nastrój i uczucie senności lub nadpobudliwości.
Organizm cały czas dąży do równowagi, dlatego dieta wysokowęglowodanowa nie jest zalecana dla większości osób. Są jednak tacy co czują się na niej rewelacyjnie. Wymaga to jednak dokładnego słuchania własnego organizmu i testowania co nam służy najlepiej.
Najbardziej pomocna przy odchudzaniu dieta u większości osób sprawdzi się wysokotłuszczowa. Wcześniej wspomniane problemy nie będą występować, a na ich miejsce przyjdą korzyści. Największą korzyścią jest przestawienie się organizmu na odżywianie wewnętrzne, dzięki czemu będziemy spalać swój własny tłuszcz. Na dietach restrykcyjnych takich jak dieta ketogeniczna, organizm przestawia się na odżywanie komórek nie za pomocą glukozy, lecz ciał ketonowych. Jest to stan, w którym najszybciej pozbędziemy się tkanki tłuszczowej, lecz wprowadzenie się w niego wymaga czasu. Zwykle pełne przestawienie się na taki rodzaj odżywania trwa około miesiąca czasu i nie możemy w tym czasie zjeść nic wysokowęglowodanowego, bo cały proces zostanie przerwany. I nie mówimy tutaj o słodyczach czy piwie, nie możemy zjeść chleba, ryżu lub nawet kukurydzy.
Dieta paleo jest mniej restrykcyjna od ketogenicznej, pozwalającej na zjadanie większej ilości produktów, także tych z niską i średnią ilością węglowodanów. Ten sposób żywienia jest bardzo urozmaicony i niczego nam w nim nie zabraknie, dlatego można na stałe wprowadzić taką dietę w życie.
Inaczej mają się diety pomijające znaczny udział roślin. Te oparte na tłuszczach, mięsie i nabiale mogą powodować problemy przy dłuższym stosowaniu. A syntetyczne uzupełnianie witamin i minerałów nie jest rozwiązaniem. Także trzeba zwracać uwagę na ilość spożywanego białka w diecie. Gdy jego udział przekracza 30 procent, obciążamy zbyt mocno nerki, które w późniejszym czasie mogą dać o sobie znać.
Dieta to nie wszystko, należy podnieść poziom aktywności fizycznej zwiększając metabolizm naszego organizmu. Nie chodzi tutaj tylko o ćwiczenia, bieganie i jazdę na rowerze, chociaż byłyby wskazane z oczywiście umiarem zwracając uwagę na swoje możliwości. Zwykły spacer czy sprzątanie w domu to już ruch i pewien wysiłek, który jest tak potrzebny. Lepiej zadziała dłuższy wysiłek o lżejszym poziomie intensywności, niż krótszy w którym będziemy się katować. Tutaj chodzi o podniesienie przemiany materii, im dłużej w ciągu doby będzie się ona wysoko utrzymywała tym lepiej. Wzmacnianie mięśni nie jest na tym etapie celem i lepiej zostawić go sobie na później.
Przed ćwiczeniami i dietami warto zrobić oczyszczanie organizmu, które także można wykonywać już w trakcie tych dwóch metod.
Głodówka należy do tych najlepszych ale też wymagających najwięcej wysiłku i samozaparcia. Osoby stale przyjmujące leki nie powinny robić jej na własną rękę. Głodówka nie jest głodowaniem się, wyniszczającym organizm, nie należy tego mieszać. Jest to stan, w którym świadomie zaprzestajemy pobierania pokarmu w celu usunięcia z organizmu zbędnych produktów oraz uleczenia schorzeń. Wystarczy spojrzeć na świat zwierząt, tam głodówka jest stałym elementem życia. Dzikie zwierzęta gdy chorują to nie jedzą, kumulując maksymalną ilość energii na walkę z chorobą. Dlatego warto brać od nich przykład i od czasu do czasu oczyścić się, tym bardziej prowadząc niezdrowy, zanieczyszczony tryb życia.