Czym jest cyfrowe zmęczenie wzroku

Cyfrowe zmęczenie wzroku (DES od ang. Digital Eye Strain) diagnozuje się u coraz większej liczby osób korzystających z urządzeń zaopatrzonych w ekrany cyfrowe. Kilkugodzinne korzystanie z komputera, smartfona czy tabletu podczas dnia jest obecnie raczej normą niż wyjątkiem, dlatego wszystko wskazuje na to, że problem cyfrowego zmęczenia wzroku będzie sukcesywnie narastał. Jeśli odczuwasz ból oczu lub głowy w trakcie pracy przed monitorem, Twoje oczy pieką, łzawią, są przesuszone lub po prostu pogorszył Ci się wzrok, prawdopodobnie cyfrowe zmęczenie oczu dotyczy również Ciebie. Co jest przyczyną DES i jak sobie z nim poradzić?

Cyfrowe zmęczenie oczu – co jest jego przyczyną?

Długotrwałe wpatrywanie się w ekran telefonu czy monitor komputera, które na domiar złego bardzo często znajdują się zbyt blisko naszych oczu, zmusza mięśnie oka odpowiedzialne za akomodację do niezwykle wytężonej pracy. Oczy przed komputerem męczą się szybciej, a ich kondycję dodatkowo pogarszają: złe oświetlenie, nieodpowiedni poziom nawilżenia powietrza, klimatyzacja, zanieczyszczenie powietrza oraz szkodliwe dla narządu wzroku wysokoenergetyczne światło niebieskie emitowane przez ekrany cyfrowych urządzeń. Co gorsza, wpatrzeni w monitor nieświadomie zmniejszamy częstotliwość mrugania, a przez to pozbawiamy nasze oczy naturalnej ochrony i nawilżającej mocy filtru łzowego, który podczas mrugania rozprowadzany jest na powierzchni gałki ocznej. Te okoliczności dość szybko mogą wywołać symptomy typowe dla cyfrowego zmęczenia wzroku. Walkę z DES warto rozpocząć jak najszybciej zwłaszcza że ich zaniedbanie oznacza zwykle rychłe nasilenie się uciążliwych objawów.

Okulary do komputera – skuteczne remedium na cyfrowe zmęczenie wzroku

W profilaktyce i łagodzeniu objawów DES wielką rolę odgrywają higiena pracy przed komputerem, uwzględniająca m.in. regularne przerwy w pracy oraz specjalne okulary do pracy przy komputerze i urządzeniach cyfrowych. Są to okulary wyposażone w soczewki wspomagające akomodację, powszechnie nazywane szkłami relaksacyjnymi, które dodatkowo można uszlachetnić odpowiednimi powłokami i filtrami. Okularowe soczewki relaksacyjne mają nieco większą moc w strefie odpowiedzialnej za ostre widzenie z bliska, co sprawia, że nasze oczy pracują mniej intensywnie. Tego rodzaju innowacyjne soczewki ze wsparciem akomodacji są jednym z flagowych produktów HOYA – firmy znanej z najbardziej nowatorskich rozwiązań optycznych. Soczewki okularowe HOYA SYNC III to najnowszej generacji szkła wspomagające akomodację, które zapewniają maksymalny komfort widzenia podczas korzystania z urządzeń cyfrowych skutecznie walcząc także z objawami cyfrowego zmęczenia wzroku.

Soczewki okularowe z filtrem redukującym światło niebieskie

Aby soczewki okularowe do pracy przy komputerze zapewniały pełną ochronę oczu w cyfrowym świecie, nie można zapominać o udoskonaleniu ich odpowiednią powłoką antyrefleksyjną z filtrem redukującym ilość światła niebieskiego docierającego do naszych oczu. Niebieskie światło, mimo, że naturalnie występuje w przyrodzie, w nadmiarze podrażnia oczy, prowadzi do zaostrzenia objawów DES i może przyczyniać się do rozwoju innych poważnych zaburzeń wzroku. Do bezpiecznej pracy przy komputerze polecane są zatem soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną minimalizującą nadmiar niebieskiego światła, np. soczewki okularowe z powłoką HOYA BlueControl. Ze względu na wyjątkowe cechy tej powłoki soczewki są ponadto bardziej odporne na zarysowania, działanie wody, przywieranie tłuszczu i brudu. Powłoka zapewnia okularom wyższą trwałość a Twoim oczom dodatkowy komfort nawet podczas wielogodzinnego korzystania z urządzeń cyfrowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here