Ciemne strony ciąży

Stan błogosławiony, czyli ciąża to z pewnością wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Tak naprawdę, nikt nie potrafi zrozumieć kobiety w ciąży lepiej niż inna kobieta znajdująca się obecnie lub w przeszłości również w takim stanie. Chociaż przez różnice, wynikające z indywidualności każdego organizmu czasami nawet takie kobiety nie są w stanie do końca się nawzajem zrozumieć.

Wiele mówi się o kwitnięciu w czasie ciąży, radosnym oczekiwaniu na potomstwo i tym podobnych rzeczach. Rzeczywiście zawierają się one w tym dziewięciomiesięcznym oczekiwaniu, lecz czas ciąży obok radosnego oczekiwania jest czasem, w którym kobieta musi stawić czoła wielu trudnościom.

Przebieg ciąży u każdej kobiety może wyglądać inaczej. Niektóre z kobiet prawie do samego rozwiązania mogą być aktywne i świetne się a inne muszą niemal całą ciąże przeleżeć – dla dobra swojego i dobra dziecka.
Są jednak dolegliwości, które występują niemal zawsze.

1. Mdłości na początku ciąży. Nasilenie i czas trwania mdłości jest różny, lecz ciężko całkowicie ich uniknąć. Jeżeli mocno dają się we znaki to kobieta często w pierwszym trymestrze nie tyje nic, albo nawet chudnie. Jest to spowodowane oczywiście ciągłym wymiotowaniem, złym samopoczuciem i niemożnością wzięcia czegokolwiek do ust bo i tak zaraz wróci na światło dzienne.
Nikt nie zrozumie jak bardzo wykańczające są takie dolegliwości, szczególnie jeżeli nie ustępują po paru dniach a ciągną się przez miesiąc lub dwa. To na prawdę wykańcza organizm i często już na samym początku ciąży, zmusza kobiety do udania się na zwolnienie lekarskie – praca w takim stanie jest praktycznie niemożliwa.

2. Burza hormonów. Hormony w życiu kobiet odgrywają dość dużą rolę przez całe życie a w czasie ciąży też nie idą na urlop – wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej dają się we znaki. W efekcie do złego samopoczucia wynikającego z na przykład wcześniej wspomnianych mdłości, można dodać wahania emocjonalne. Niektóre z kobiet stają się bardzo wrażliwe i płaczą bardzo dużo. Praktycznie każda sytuacja je porusza, przeżywają wszystko ze zdwojoną siłą. W innym wypadku wahania nastroju mogą objawić się złością, wyjątkowo wysoką drażliwością i tym podobnym objawom, przypominającym zespół napięcia przedmiesiączkowego.

3. Zmiany zachodzące w ciele. To bardzo duży punkt, nie tylko ze względu na to, że kobiety przybierają z reguły sporo na wadze w czasie ciąży. Zmiany jakie prawie każda kobieta może zaobserwować mogą niekiedy wpędzić w depresję.

Wygląd włosów, skóry i paznokci bywa różny. Jedne panie rzeczywiście kwitną w czasie ciąży inne zaś narzekają na wypadanie włosów, łamliwe paznokcie i nawrót okropnego trądziku jakby cofnęły się do nastoletnich lat – związane jest to w dużej mierze ze wcześniej wspomnianymi hormonami.

Charakterystyczne dla ciąży ciemne plamy mogą pojawić się na całym ciele, lecz najczęściej zdarza się to na brzuchu i twarzy. Połączenie trądzika i takowych plam na twarzy może być naprawdę mocno frustrujące – tym bardziej, jeżeli wcześniej przyszła mama cieszyła się zdrową i piękną cerą.

Puchnące części ciała. Ta dolegliwość sprawia, że ciężarne zaczynają mieć problemy z ubiorem. Okazuje się, że wiele rzeczy nie nadaje się już do noszenia i muszą one poczekać na rozwiązanie.
Często w czasie ciąży puchnął nogi i stopy co sprawia, że kobiety nie mogą na przykład zapiąć na swoich łydkach kozaków lub buty ogólnie okazują się za ciasne. O innych częściach garderoby ciężko wspominać, dlatego że ciąża wiąże się z przybraniem dodatkowych kilogramów.

Tycie. Nie ma reguły na to ile dana kobieta przytyje w ciąży, ale jedno jest pewne – przytyje. Niektóre przyszłe mamy mogą przytyć zaledwie kilka kilogramów a inne ponad dwadzieścia. Trzeba się przygotować odpowiednio psychicznie na każdą ewentualność. Dla osób będących przed ciążą zawsze szczupłymi, może to być pierwszy krok w kierunku depresji. Na pewno w ograniczeniu zdobycia nowych kilogramów pomoże samodyscyplina ale także wsparcie najbliższych osób w danym postanowieniu. Jeżeli od doświadczonej kobiety usłyszymy, że spokojnie sporo kilogramów zniknie po samym porodzie to możemy dać na to wiarę, bo to prawda. Same wody płodowe sporo ważą, wiec z brzucha sporo zniknie ale w czasie ciąży kobieta nie tyje jedynie w brzuchu. Często najbardziej tyją nogi, które cały ten ciężar wód płodowych muszą unieść. Ale nie można się martwić na zapas i planować od razu programu na odchudzanie po porodzie. Samo zajmowanie się maleństwem i domem sprawi, że kobieta będzie musiała zażywać ruchu. Oczywiście może to nie wystarczyć, aby powrócić do stanu z przed stanu błogosławionego, dlatego dodatkowa aktywność fizyczna w wolnym czasie (jeżeli takowy się znajdzie) jest jak najbardziej wskazana i sprawi, że kobieta jako mama także będzie czuła się atrakcyjna.

4. Rozstępy. Punkt związany rzecz jasna z tyciem, ale równie indywidualny. Wiele zależy od typu skóry posiadanej przez kobietę. Niektóre panie mogą nabawić się jedynie paru rozstępów a inne, zwłaszcza te z suchą skórką, nawet mimo wcierania w siebie olejków mogą mieć okropnie duże rozstępy. Jest to coś co naprawdę potrafi dobić bo w przeciwieństwie do zbędnych kilogramów nie można ich się pozbyć w tak prosty sposób. Kiedyś na rozstępy nie było kompletnie rady. Teraz w różnych drogeriach i aptekach można nabyć specjalne kremy, które mają poprawić wygląd rozstępów. Działanie ich jest różne, jednak technologia idzie do przodu i coraz popularniejsze stają się zabiegi laserowego usuwania rozstępów. Te zabiegi potrafią dać już zadowalające efekty. Jednak nie należą do najtańszych, dlatego warto dobrze przemyśleć kiedy je wykonać – szkoda przecież byłoby wyrzucić pieniądze w błoto i usuwać rozstępy po pierwszej ciąży, kiedy planowana w przyszłości jest następna, która może spowodować pojawienie się nowych,

Kobiety muszą zmagać się z wieloma dolegliwościami w czasie ciąży, dlatego ich bliscy powinni pamiętać o wspieraniu ich przez ten cały czas. Szczególnie ważne jest wsparcie od ojca dziecka, bo to przecież dla niego pragną po porodzie wciąż być seksowne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here