Odchudzanie podczas karmienia piersią

Wiele kobiet oraz młodych matek zastanawia się nad zagadnieniem odchudzanie a karmienie piersią,, czyli najprościej rzecz ujmując poszukują cennych informacji o tym jak proces odchudzania wpływa na samo karmienie oraz produkcje i jakość pokarmu, a także czy jest ono w ogóle możliwe podczas karmienia piersią? Otóż odchudzania nie zaleca się zarówno kobietom w ciąży, jak i kobietom tuż po porodzie w okresie, w którym stabilizuje się laktacja. Organizm kobiety ciężarnej oraz matki karmiącej powinien pobierać z pożywienia wszystkie niezbędne witaminy, minerały oraz pierwiastki zapewniające zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie maleńkiemu organizmowi dziecka rozwijającemu się w kobiecym łonie. Dieta kobiety w ciąży oraz kobiety karmiącej piersią powinna być zatem zrównoważona oraz pełnowartościowa i bogata we wszelkie niezbędne substancje odżywcze, cenne pierwiastki, witaminy oraz minerały. Przy czym kobietom ciężarnym zdecydowanie nie zaleca się panującej jeszcze kilka lat temu zasady aby jeść za dwoje i to w głównej mierze wszystko na co mamy największą ochotę czyli fast foody, smażone i niezdrowe dania, frytki, pączki, ciastka, batony, paluszki, czekoladę, lody i cukierki. Takie postępowanie dietetyczne należy do bardzo lekkomyślnych bowiem po urodzeniu dziecka ockniemy się z dodatkowymi dwudziestoma lub nawet trzydziestoma kilogramami na plusie oraz fundujemy naszemu maleństwu zawyżony poziom cukru we krwi już w chwili jego narodzenia – a wiem nienajlepszy start w przyszłość z punktu widzenia zdrowotnego. O wiele lepiej jest jadać w myśl zasady – jedzenie dla dwojga, aniżeli jedzenie za dwoje. Lekarze oraz położne alarmują, że przyrost masy ciała kobiety w ciąży zależy od jej masy wyjściowej – sprzed ciąży i nie powinien on przekraczać normy od ośmiu do piętnastu kilogramów. Najwięcej przybrać mogą bardzo szczupłe Panie, natomiast te które już przed ciążą borykały się z nadwagą – nie powinny przekroczyć kilku dodatkowych kilogramów w trakcie całej ciąży- aż do momentu porodu. Osoby zainteresowane zagadnieniem „odchudzanie a karmienie piersią” powinny zdać sobie sprawę, że odchudzanie podczas karmienia piersią to zdecydowanie zły pomysł. Zarówno dla zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania matki jak i rozwoju i prawidłowego rozwoju nowo narodzonego maleństwa. Niedostarczanie odpowiedniej dawki kalorii oraz niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu mamy oraz dzidziusia składników może owocować niedostatecznym wzrostem oraz zbyt małym przybieraniem na wadze maleństwa. Może to także doprowadzić do bardzo groźnych dla zdrowia i organizmu kobiety karmiącej niedoborów witamin i cennych dla organizmu pierwiastków objawiających się wzmożonym wypadaniem włosów, ubytkami w uzębieniu, pogorszeniem stanu skóry i paznokci, a także niebezpiecznej anemii, która nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych zmian oraz spustoszeń w kobiecym organizmie.
Odchudzanie a karmienie piersią to kwestia interesująca wiele świeżo upieczonych matek, które po niedawno przebytym porodzie oraz ciąży pragną znowu poczuć się piękne i atrakcyjne. Warto jednak zwrócić uwagę iż dieta karmiącej mamy powinna być bardzo zrównoważona i obfitująca w pokarmy zdrowe oraz pełnowartościowe i pełne witamin. Dlatego Panie, które karmiąc swoje maleństwa odżywiają się zdrowo i racjonalnie, zwykle tracą bardzo duże dawki kalorii, a przy tym i zbędne kilogramy. Kobiecy organizm musi wykonać bardzo ciężką pracę do wytworzenia pokarmu dla swojego maleństwa. Zwykle jest to około litr mleka na dobę – dlatego jedząc nawet spore ilości podczas karmienia nie tyjemy- a wręcz chudniemy. Karmienie piersią bywa często bardzo trudne i bolesne dla kobiety, która w niektórych sytuacjach czuje się skrępowana i zagubiona. Dlatego pamiętajmy, aby wszystkim karmiącym mamom okazać należyte im wsparcie oraz zrozumienie. Także nie krytykujmy tych kobiet, które z różnych przyczyn nie mogły lub nie potrafiły karmić piersią swoich pociech i zdecydowały się na karmienie zastępcze mlekiem modyfikowanym. Mają one bowiem prawo wyboru i jest to ich indywidualna decyzja.
Bardzo ważnym podczas całej ciąży oraz okresu połogu i pierwszych miesięcy po porodzie zachowanie umiarkowanej aktywności fizycznej oraz regularne ćwiczenia. Jest to bardzo zdrowe dla organizmu ciężarnej kobiety oraz przygotowuje do lżejszego porodu, a także sprawia że nie będzie miała ona większych trudności z powrotem do sylwetki sprzed ciąży tuż po porodzie. to także zdrowe podejście dla naszego rozwijającego się w łonie maleństwa. Również już w okresie połogu bardzo ważnym jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które pomogą mięśniom macicy w odpowiedni sposób się obkurczać. Można je wykonywać zarówno po porodzie naturalnym jak i specjalne ich warianty po porodzie operacyjnym czyli przez cesarskie cięcie. W kolejnych tygodniach oraz miesiącach powinniśmy dalej stopniowo włączać do swojego życia codziennego kolejne elementy treningu oraz ćwiczenia i dawki zdrowego ruchu – w ten sposób bardzo szybko wrócimy do swojej figury sprzed ciąży, a czasem mamy duże szanse na to, aby wyglądać jeszcze lepiej. Obecnie wiele siłowni, fitness clubów oraz działających prywatnie trenerów personalnych oferuje specjalne zajęcia dla kobiet, które dopiero co urodziły dzieci oraz opracowywanie indywidualnych planów treningowych i dietetycznych dopasowanych do potrzeb każdej klientki dzięki czemu powrót do formy jest zdecydowanie łatwiejszy, a jeżeli wykażemy się odrobiną samodyscypliny i samozaparciem to sukces mamy właściwie gwarantowany.
Jeżeli nie dysponujemy wystarczającym budżetem , aby stać nas było na indywidualne treningi personalne oraz karnet do pobliskiej siłowni czy też fitness clubu to nic straconego. Obecnie bowiem możemy ćwiczyć samodzielnie w domu wydzielając sobie odrobinę wolnego miejsca, które będziemy potrzebować do wykonania swojego treningu. W sezonie wiosennym oraz letnim z powodzeniem możemy ćwiczyć na świeżym powietrzu – w parku lub przydomowym ogródku. Świetnym rozwiązaniem zwłaszcza po porodzie jest włączenie do swoich treningów taśm oraz gum oporowych – które stanowią o wiele bezpieczniejszą alternatywę dla wolnych ciężarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here