senność
fot. pixabay.com

Sen jest potrzebny naszemu organizmowi, aby mógł się zregenerować. Nasze ciało wysyła nam sygnały, dając znać, kiedy potrzebuje odpoczynku. Czujemy wtedy zazwyczaj senność, często ziewamy, oczy nam się przymykają. 

zobacz tez: https://www.zdrowie.info.pl/sennosc/

Najczęstsze przyczyny senności

Senność to pozytywna reakcja organizmu, który sam domaga się od nas zasłużonego odpoczynku. Mówi nam tym samym wprost, że wyczerpały się nasze wewnętrzne „baterie”, aby móc w pełni znów funkcjonować, musimy je naładować. Zwalczanie senności nie ma sensu, jest stratą czasu. Wskazuje ona nam jednoznacznie, że organizm jest osłabiony, a więc psychicznie i umysłowo nie jest w stanie działać wydajnie. Nawet jeśli będziemy próbować kontynuować jakąś czynność, będziemy robić to niewspółmiernie dłużej, a ryzyko popełnienia błędu znacznie wzrasta. Całkiem możliwe, ze będziemy musieli powtórzyć swoje działaniu juz po odpoczynku. Lepszą strategią będzie więc kapitulacja i odespanie. 

Przyczyna senności najczęściej jest po prostu zmęczenie. Jeśli zdarza się ona w ciągu dnia może świadczyć o zarwanej nocce. Jeśli położyliśmy się bardzo późno lub wstaliśmy wyjątkowo wcześnie taka reakcja organizmu jest całkiem zrozumiała. Senność może też świadczyć o tym, że w nocy źle spaliśmy, przebudzaliśmy się. Zdarza się to szczególnie wtedy, gdy zjemy późną kolację, zwłaszcza ciężkostrawną. Czasami winowajca bywają napoje pobudzające jak kawa, mocna herbata, energetyki wypite o późniejszej niż zazwyczaj porze. Innym powodem może być stres, zmartwienia. Warto przeanalizować jaki jest powód i go unikać, ponieważ niedobór jakościowego snu przełoży się na nasze problemy ze zdrowiem. 

Jak zapobiegać senności

Senność w ciągu dnia może też wskazywać na niedotlenienie organizmu lub jego odwodnienie. Warto więc zwrócić uwagę na nasz tryb życia i warunki w jakich pracujemy. Senność jest tez częstą przypadłością w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli odczuwamy senność niemal każdego dnia, czujemy się zmęczeni, bez sił może być to objawem innych poważniejszych chorób, które wpływają na ogólną kondycję naszego organizmu. Pierwszym naszym krokiem w takim wypadku powinny być badania, zwłaszcza morfologia i konsultacja lekarska. 

Przeczytaj też: http://www.alterstyl.pl/sposoby-na-zatkany-nos/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here