Krótkowzroczność

Krótkowzroczność, zaraz obok dalekowzroczności i astygmatyzmu to najczęściej występująca wada wzroku. Jak wskazuje sama jej nazwa, polega na słabym widzeniu obiektów znajdujących się w oddali, przy jednoczesnym zachowaniu ostrego widzenia, jeżeli chodzi o przedmioty znajdujące się w pobliżu. Jak objawia się krótkowzroczność i co ją powoduje?

Krótkowzroczność objawy

Krótkowzroczność w środowisku naukowym nazywana jest miopią. Jest dosyć powszechną wadą, z której jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę. Osoby, którym towarzyszy wyraźnie widzą obiekty znajdujące się w pobliżu, więc wydaje im się, że z ich wzrokiem jest wszystko w porządku. Czym objawia się krótkowzroczność w życiu codziennym? Przede wszystkim chorzy nienaturalnie przybliżają przedmioty oraz mrużą oczy, patrząc w dal. Mogą towarzyszyć im bóle głowy, gorsze widzenie po zmroku, częste mruganie, uczucie pieczenia oczu oraz chęć przecierania ich.

Aby stwierdzić krótkowzroczność, niezbędne jest wykonanie specjalistycznego badania w gabinecie okulistycznym. Stopień wady określa się w dioptrach z towarzyszącym znakiem minus. Krótkowzroczność dzieli się na 3 stopnie: niska do 3 dioptrii, średnia od 3 do 8 dioptrii oraz wysoka, która może nawet prowadzić do zwyrodnień narządu wzroku – powyżej 8 dioptrii.

Przyczyny krótkowzroczności oraz sposoby leczenia

Na pojawienie się tej wady wpływ może mieć kilka czynników – między innymi genetyka. Ponadto jej przyczyną może być spędzanie wielu godzin na pracy wzrokowej, która wymaga czytania lub korzystania z urządzeń elektronicznych. Na występowanie krótkowzroczności ma też wpływ rasa – 80% przedstawicieli rasy żółtej ma stwierdzoną tę wadę oraz jedynie 20 do 25% rasy białej.

Osobom z krótkowzrocznością poleca się stosowanie okularów oraz soczewek, oznaczonych symbolem minus, które dobiera się do stopnia natężenia wady. Pozwala to na znaczącą poprawę ostrości widzenia, co zwiększa komfort życia chorych. Jeżeli istnieje duża różnica między prawym i lewym okiem, najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie soczewek kontaktowych. Dzieciom i młodzieży w przypadku niewielkiej wady wzroku poleca się metodę ortokorekcji, która polega na zmianie kształtu przedniej części rogówki przy pomocy specjalnych soczewek zakładanych na noc.

Aby trwale pozbyć się krótkowzroczności, można skorzystać z zabiegu laserowej korekcji wzroku, która możliwa jest u osób dorosłych, z ustabilizowaną wadą wzroku. Zabieg polega na operacyjnym modelowaniu rogówki i zapewnia natychmiastowe efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here