Kobiece tabu nietrzymania moczu

Wiele kobiet zmaga się z pewnym kłopotliwym problemem, który w ich życiu zamienia się w istne tabu. Nie są w stanie rozmawiać o tym nawet z najbliższymi, czy nawet ze specjalistą. Mowa tu o problemie z nietrzymaniem moczu. Warto jednak przełamywać milczenie i zadbać o własne zdrowie, komfort i wygodę, bez wstydu, w końcu dotyczy to tak wielu z nas.

Kiedy nietrzymanie moczu występuje?

Najczęściej występuje ono w okresie menopauzy, lub też w okresie poporodowym. Dotyczy jednak również wielu kobiet po 30 roku życia, zarówno jak i kobiet młodszych, nie mówiących głośno o tym problemie.

Co powinno nas niepokoić?

Już pierwsze objawy, takie jak nietrzymanie moczu przy kichaniu, kaszleniu, czy podnoszeniu ciężkich przedmiotów powinny być dla nas alarmujące i skłonić nas do udania się do lekarza, w innym przypadku schorzenie może się nasilić i występować w sytuacjach codziennych typu bieganie, chodzenie po schodach czy podskakiwanie, a finalnie nawet podczas siedzenia lub stania.

Jakie są przyczyny powstawania tej dolegliwości?

Najczęściej przyczynami są różnorakie, nieleczone choroby układu moczowego, które to dają taki objaw. W takim przypadku leczenie przeprowadzane jest za pomocą antybiotykoterapii.

Innym powodem może być obniżenie poziomu estrogenów, czyli zmiana mająca tło hormonalne, powodujące spadek elastyczności przepony moczowo-płciowej oraz dna miednicy, co z racji podłoża hormonalnego występuje głównie u pań w okresie menopauzy.

Innymi przyczynami mogą być otyłość, nadużywanie preparatów moczopędnych, czy poród – przyczyniający się do uszkodzeń oraz rozciągania dna miednicy.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Sposób leczenia zależy od powodu występowania dolegliwości, w przypadku gdy spowodowane jest osłabieniem mięśni dna macicy najskuteczniejszą metodą obecnie stosowanej medycyny estetycznej jest laserowe leczenie nietrzymania moczu – zabieg ten znacznie poprawia stan zdrowia, a co za tym idzie również komfort życia.

Od czego zacząć?

Przed podjęciem leczenia niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Warto zabrać ze sobą wyniki badania cytologicznego. Podczas wizyty szczegółowo omawiany jest stan zdrowia pacjentki oraz historia przebytych chorób. Możliwe jest, że przed wykonaniem zabiegu lekarz zleci nam wykonanie dodatkowych badań.

Na czym polega zabieg?

Laserowe leczenie nietrzymania moczu to zabieg polegający na obkurczaniu ścian pochwy wiązkami lasera, co stymuluje włókna kolagenowe wywołując poprawę ułożenia cewki moczowej. Na efekty zabiegu należy czekać około miesiąca.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie w warunkach gabinetu ginekologicznego. Jest to zabieg bezbolesny, nie wymagający znieczulenia.

Jakie są przeciwwskazania?

  • choroby autoimmunologiczne
  • ciąża i karmienie piersią
  • padaczka
  • nieuregulowana cukrzyca
  • infekcje pochwy i nieprawidłowy wynik badania cytologicznego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here