karmienie piersią
fot. pexels.com

Wokół karmienia piersią i miesiączki krąży wiele opinii. Część z nich to fakty, których nie można podważyć, a część są zwyczajnymi mitami wyssanymi z palca. Zobacz, co jest prawdą, a co niekoniecznie jeśli chodzi właśnie o karmienie piersią i miesiączkę!

Zobacz też: http://jegoego.pl/miesiaczka-a-karmienie-piersia/

MITY: karmienie piersią i miesiączka

  • Jednym z najpowszechniejszych mitów jest przekonanie, że karmienie dziecka w sposób naturalny uniemożliwia pojawienie się miesiączki. 
  • Innym z przekonań jest to, że miesiączka może wpływać na jakość, skład i smak pokarmu, a zmiana ta nie będzie na korzyść, lecz wręcz przeciwnie.
  • Obawa i strach spowodowany dostaniem miesiączki podczas karmienia piersią. Wiele kobiet dostaje okres po karmieniu naturalnym, w momencie gdy dziecko przechodzi na kolejny poziom żywienia. Nie jest to jednak reguła, dlatego wcześniejsze pojawienie się miesiączki, np. właśnie w czasie karmienia piersią nie powinno niepokoić.

Obawy związane z pojawieniem się miesiączki w czasie karmienia piersią

Jedną z obaw jest pojawienie się miesiączki podczas naturalnego karmienia, ale nie w kontekście czy to nie jest za wcześnie (w końcu zazwyczaj okres wraca po karmieniu piersu – co swoją drogą nie jest regułą, o czym powiedzieliśmy wyżej), a w kontekście obawy przed zbyt szybkim zajściem w drugą ciążę. Kobiecy organizm jest bardzo mądry i działa intuicyjnie. Wiele kobiet rzeczywiście nieco później dostają okres, co wynika stąd, że produkcja hormonów jest nieco obniżona. Organizm zwyczajnie wie, że po porodzie mama powinna skupić się na karmieniu piersią. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal możliwe jest zajście w ciążę i jest to kwestia bardzo indywidualna.

Czy miesiączka zmienia smak i jakość mleka?

Podstawowym mitem i obawą jest to, że pojawienie się okresu może znacząco pogorszyć smak mleka oraz jego jakość. Oczywiście warto zaznaczyć, że pojawienie się miesiączki jest powiązane z mnóstwem zmian, jakie następują w ciele i organizmie kobiety, więc na pewno ma to wpływ na mleko mamy. Nie jest to jednak tak znacząca zmiana, która wpływa na pogorszenie smaku i jakości mleka.

Przeczytaj też: https://www.zdrowie.info.pl/mozna-wykorzystac-plastikowe-butelki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here