W dzisiejszych czasach o każdej porze dnia, a przede wszystkim w godzinach porannych oraz wieczornych, możemy na ulicach miast, parkach oraz lasach spotkać osoby uprawiające tak zwany jogging, czyli biegające. Można stwierdzić, iż moda na trenowanie tego typu dyscypliny sportowej wzrasta z roku na rok, co jest dodatkowo potęgowane przez stałe zwiększanie oferty przez firmy odzieży sportowej, promocji w mediach oraz promowanie tego typu aktywności fizycznej jako lekarstwa na wszystko.
Coraz popularniejsze staje się również odchudzanie przez bieganie, które wykorzystuje fakt, iż tego typu aktywność fizyczna pobudza do pracy nawet kilkaset mięśni, do czego niezbędna jest ogromna ilość kalorii. Treningi amatorskie opierają się zazwyczaj na biegach w tempie, podczas którego można swobodnie rozmawiać, bez zadyszki, nazywanym strefą tlenową. Przy zachowaniu stałej, niewielkiej prędkości organizm ludzki pobiera energię z zalegającej tkanki tłuszczowej, przez co odchudzanie przez bieganie jest wysoce efektywne. Spokojny jogging sprawia, iż zaczynają pracować mięśnie w strefach szczególnie narażonych na odkładanie się tkanki tłuszczowej, zwane strefami problematycznymi, do których zalicza się przede wszystkim biodra, uda, pośladki oraz brzuch. Redukcja tkanki tłuszczowej w tych częściach ciała jest szczególnie problematyczna, a odchudzanie przez bieganie jest jedną z nielicznych metod, która pozwala na jej pozbycie się.
Na to czy odchudzanie przez bieganie będzie efektywne ma wpływ wiele czynników, do których zalicza się przede wszystkim porę dnia, w jakiej uprawiamy jogging, rodzaj przyjmowanych posiłków, a także początkowy skład ciała, czyli ilość mięśni, kości, tkanki tłuszczowej oraz wody w organizmie. Treningi wieczorne oraz popołudniowe, wiążą się z tym, iż organizm musi początkowo spalić węglowodany, jakie spożyliśmy w ciągu dnia i zalegają w mięśniach, mając postać glikogenu. Zazwyczaj podczas pierwszych trzydziestu minut joggingu osiemdziesiąt procent energii jest czerpanej właśnie z tych zapasów, a jedynie dwadzieścia procent z tłuszczy. Po tym czasie ma miejsce sytuacja odwrotna, czyli ilość spalanych tłuszczy osiąga osiemdziesiąt procent, natomiast węglowodanów dwadzieścia procent. Jeżeli więc stosujemy metodę odchudzanie przez bieganie, aby utracić nadmierną tkankę tłuszczową, powinniśmy biegać ponad czterdzieści minut.
Kolejnym ważnym czynnikiem mającym wpływ na skuteczność treningu jest pora w ciągu dnia, w jakiej jest on wykonywany. Jedne osoby wolą ćwiczyć wraz ze wschodem słońca, natomiast inne, będące nocnymi markami wolą aktywnie żegnać dzień. Jak wynika z badań, aby odchudzanie przez bieganie było bardziej efektywne, powinno się trenować o poranku, co wynika z faktu, iż wówczas nasz metabolizm pracuje dużo szybciej. W godzinach wieczornych organizm ludzki po całym dniu jest zmęczony oraz powoli przygotowuje się do snu, przez co zmniejsza się prędkość wszelkich procesów zachodzących w ciele człowieka. Dlatego też jeżeli mamy taką możliwość oraz chęci to zdecydujmy się na uprawianie joggingu w godzinach porannych, gdy organizm jest wypoczęty.
Istotnym czynnikiem na to, czy bieganie przez odchudzanie będzie efektywne ma to, co jemy przed treningiem. Nasz posiłek powinien być bogaty przede wszystkim w węglowodany złożone, które jednak powodują, iż musimy odczekać określoną ilość czasu przed rozpoczęciem joggingu. Jeżeli na przykład zjemy owsiankę, wówczas warto jest odczekać dwie godziny z rozpoczęciem treningu. Jeżeli nasz czas jest ograniczony i nie możemy opóźnić biegów aż o dwie godziny, wówczas z pomocą przychodzą węglowodany proste, które mogą mieć formę dwóch kostek czekolady lub świeżego banany, które zapobiegną przez zasłabnięciem lub omdleniem, wywołanym gwałtownym spadkiem cukru, zwanym hipoglikemią. Dostarczenie do organizmu tego typu produktów przed treningiem jest niezbędne, aby odchudzanie przez bieganie było skuteczne. Aby bowiem doszło do spalania tkanki tłuszczowej, organizm musi otrzymać impuls, w postaci węglowodanów, jeżeli więc nie zostaną one dostarczone, wówczas utrata wagi będzie trudniejsza.
Jak wynika z powyższego, uprawianie joggingu na czczo, bez wcześniejszego dostarczenia do organizmu choćby najmniejszej dawki węglowodanów, skutkuje tym, iż organizm nie spala zalegającej tkanki tłuszczowej, lecz skupia się na rozkładzie białek zawartych w mięśniach, aby przekształcić je w węglowodany. Na skutek tego następuje redukcja wagi ciała, jednak zachodzi ona w wyniku zmniejszenia masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej.
Aby odchudzanie przez bieganie było efektywne istotnym jest nie tylko to co jemy przed treningiem, ale również to co spożywamy po jego zakończeniu. W przypadku uprawiania joggingu porannego, warto jest przygotować dwa posiłki, z czego jeden musimy zjeść przed biegiem, a drugi po jego ukończeniu. Pierwszy z nich powinien zaopatrzyć organizm w około czterdzieści gramów węglowodanów, które może stanowić na przykład duży banan, soki owocowe, wafle ryżowe z dżemem, a także koktajle przygotowywane na bazie owoców oraz jogurtów naturalnych. Po zakończeniu treningu powinniśmy niezwłocznie zjeść pełnowartościowy posiłek, jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie, z powodu pojawiających się mdłości, wówczas należy przyjąć jeden z opisanych powyżej produktów, które są spożywane przed treningiem. Nie można jednak zapomnieć o tym, iż aby odchudzanie przez bieganie było efektywne, to najpóźniej jedną godzinę po treningu musimy spożyć posiłek dostarczający naszemu organizmowi około siedmiuset kalorii. Może mieć on formę między innymi makaronu z łososiem wędzonym lub szpinakiem, a także wszelkiego rodzaju kasz z chudym mięsem i warzywami. Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku wykonywania treningów wieczornych, wówczas powinniśmy przed biegiem przyjąć dawkę węglowodanów, tak jak w przypadku joggingu porannego, jednak po powrocie do domu nasza kolacja nie może składać się z samych węglowodanów, gdyż może to skutkować ich odłożeniem się w ciągu nocy, w postaci tkanki tłuszczowej. Nasz posiłek powinien być wówczas bogaty w białka i tłuszcze, a w konsekwencji zawierać ryby, jajka, a także świeże warzywa.