Przeczyszczające suplementy na odchudzanie

O tym, że powinniśmy schudnąć, często przypominamy sobie dopiero przed jakąś specjalną okazją. Przygotowujemy się do wyjazdu wakacyjnego lub planujemy swoje własne wesele albo ślub najlepszej przyjaciółki, na którym mamy być świadkiem, dlatego musimy wyglądać doskonale, dlatego też wydaje się nam, że wręcz powinnyśmy pozbyć się swojej całej tkanki tłuszczowej, która wciąż zaburza nasz wygląd. Niby tam wiemy, że jesteśmy atrakcyjne, bo gdy tylko przejdziemy się ulicą, zawsze jakiś mężczyzna się za nami obejrzy, a znużeni kierowcy w autach zadzwonią swoim klaksonem na nasz widok, ale jednak mamy tę świadomość, że gdyby nasza waga była niższa, samoocena poszłaby w górę, a atrakcyjność weszłaby na zupełnie inny poziom. Odchudzanie kojarzy nam się jednak z takimi nieprzyjemnościami, że wolimy nie przeprowadzać go w sposób zupełnie „standardowy” i normalny. Już wiele razy w swoim życiu miałyśmy okazję przetestować na własnej skórze te wszystkie cudowne jadłospisy, na których i tak zawsze wytrzymywałyśmy maksymalnie kilka dni, po czym wszystko szlak brał, a my obiecywałyśmy sobie, że już za parę tygodni ponownie rozpoczniemy swoją dietę. Teraz nie mamy już zresztą czasu na takie rozsądne odchudzanie. Wesele lada moment, wakacje za parę miesięcy, a tej tkanki tłuszczowej mamy tak wiele, że nawet gdybyśmy zaczęły się głodzić, na pewno nie usunęłybyśmy jej w przeciągu jednego miesiąca – chyba że poddałybyśmy się jakiemuś zabiegowi operacyjnemu, jednakże jeszcze nie jesteśmy aż tak zdesperowane, aby pozwolić się komukolwiek pokroić. Widzimy dla siebie jednak jeszcze jedną szansę. Dostrzegając w aptece lub sklepie z suplementami tabletki przeczyszczające na odchudzanie, przywracamy sobie nadzieję – skoro coś za nas mogłoby nas oczyszczać, dlaczego by z tego nie skorzystać? Takie rozwiązania wydają się nam bardzo wygodne. Tabletki musimy tylko regularnie łykać, a kilogramy same będą spadać, mimo iż w ogóle nie zmienimy swoich nawyków i dalej będziemy mogły objadać się dowolnymi przysmakami. Czy jednak to odchudzanie rzeczywiście byłoby chociaż trochę rozsądne? Czy warto właśnie w ten sposób je przeprowadzić, czy jednak mijałoby się to z celem i jedyne, co by nam zapewniło, to spory efekt jojo?

Już od paru ładnych lat te wszystkie tabletki, proszki i kapsułki przeczyszczające (oraz oczywiście herbatki) uznawane są przez wiele osób za doskonałe i niezwykle wygodne wspomagacze odchudzania. Chętnie sięgamy po nie właśnie dlatego, że bez trudu możemy je stosować. Kupujemy po prostu odpowiednią ilość wybranego produktu, czytamy jego ulotkę, dowiadujemy się, jak należy go dawkować, a następnie regularnie go przyjmujemy – tak jak pan producent przykazał. Zawsze jednak z tyłu naszej głowy pojawia się taka myśl, iż tego rodzaju tabletki przeczyszczające na odchudzanie mogłoby nam zaszkodzić. Dobry duszek stara się nas przed nimi ostrzec, ale my nie chcemy go słuchać i staramy się zagłuszyć te głosy pojawiające się w naszej głowie. Nie potrafimy myśleć rozsądnie, gdy w grę wchodzi możliwość zyskania wymarzonej sylwetki. Nie chcemy nawet tego robić, bo gdybyśmy tylko pozwoliły sobie na jakiekolwiek przemyślenia nad działaniem i bezpieczeństwem przeczyszczających środków, prędzej czy później doszłybyśmy do wniosku, iż przyjmując je systematycznie, ryzykujemy własnym zdrowiem. Na pewno nie jest to mądra i racjonalna metoda na odchudzanie. Gdybyśmy chciały chudnąć z głową i zgodnie z ustalonymi przez dietetyków zaleceniami, musiałybyśmy po prostu ograniczyć ilość pochłanianych codziennie kalorii. Zaczęłybyśmy jeść regularnie, czyli w ciągu jednego dnia spożywałybyśmy tych pięć posiłków – małych i pełnowartościowych. Uzupełniałybyśmy je różnymi makroskładnikami, dodając do nich oczywiście całą masę świeżych warzyw i owoców, nie zapominając jednocześnie o wartościowych źródłach białka i tłuszczu. Totalnie odstawiłybyśmy od siebie całą żywność modyfikowaną. Przestałybyśmy jadać w wątpliwej jakości barach typu fast-food, pizzeriach i innych restauracjach podających niezdrowe jedzenie. Nasza dieta stałaby się po prostu zdrowa, nie tylko prowadząc nad do lepszej sylwetki, ale też do uporania się z różnymi chorobami i wspaniałego samopoczucia. Pomyślmy więc same przez moment, czy to wszystko mogą nam również zapewnić środki przeczyszczające? Raczej nie.

Tabletki przeczyszczające na odchudzanie tak naprawdę nie istnieją. Nigdy nie znajdziemy ich bowiem pod tą nazwą, ponieważ są to leki stosowane w przypadku przejściowych zaparć. Jeżeli więc dokucza nam zatwardzenie, które pojawiło się znikąd, możemy po taką tabletkę oczywiście sięgnąć i spokojnie zaleciłby nam to nawet lekarz. Takich leków nie wolno jednak stosować ciągle i nieprzerwanie. W kuracji muszą następować pewne przerwy, dlatego też środki przeczyszczające służą do leczenia przewlekłych zaparć, które pojawiają się w tych wyjątkowych i nietypowych sytuacjach. Gdy dostrzeżemy jednak, że po przyjęciu takiej tabletki jesteśmy w stanie wydalić niemalże cały spożyty wcześniej pokarm, może nas do skusić do ponownego ich zastosowania. Zaczniemy łykać je bez opamiętania, nie potrafiąc już odróżnić normalnego zatwardzenia od tego wyimaginowanego. Będzie się nam wydawać, że nasz brzuch cały czas jest napuchnięty i nabrzmiały. Po zjedzonym posiłku zaczniemy mieć ogromną chęć na pozbycie się całego pożywienia, dlatego mimo iż wcześniej obiecamy sobie, że nasza kuracja jest krótkoterminowa, coś podkusi nas do ponownego sięgnięcia po środki przeczyszczające. Tak naprawdę będziemy już wtedy na prostej drodze do tego, aby się od nich uzależnić. Gdy natomiast przemówi do nas nasz głos rozsądku i postanowimy zakończyć swoją „odchudzającą kurację”, może się okazać, że jest już na to za późno – bez tabletek przeczyszczających nie będziemy w stanie się wypróżnić, bo na wskutek ich działania nasze jelita zostaną rozleniwione. Zaparcia zaczną nam wtedy dokuczać już bezustannie, a to będzie wymagało od nas udania się do lekarza. Po co zatem fundować sobie takie nieprzyjemności, skoro można odchudzać się zdrowo i mądrze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here