Jak pogonić kilogramy?

Za nami okres świąteczny – czas nie tylko rodzinnych spotkań czy też duchowych przeżyć, ale także czas spędzony przy stole, najczęściej przy dużych ilościach dobrego jedzenia. Nic więc dziwnego, że w nowy rok wkraczamy, wnosząc w bagażu kilka dodatkowych kilogramów.

Warto się ich pozbyć. Nie są nam bowiem do niczego potrzebne, a jedynie szkodzą naszemu zdrowiu i oszpecają sylwetkę. Aby zaś pozbyć się zbędnych kilogramów, uzyskać ładną sylwetkę i zachować dobre zdrowie, należy pomyśleć o odchudzaniu. Jakie są zatem skuteczne sposoby na odchudzanie?

Skutecznych czy nie, sposobów i metod odchudzania jest co najmniej kilka. Wśród nich warto wymienić zdrową dietę lekkostrawną, ćwiczenia wyszczuplające, różnego rodzaju suplementy na odchudzanie, czy wreszcie radykalny środek w postaci operacji plastycznej. Niektórzy też – a takich ostatnio przybywa – sięgają po najprzeróżniejsze tabletki odchudzające. Dotyczy to szczególnie osób zmagających się z problemami nadwagi czy wręcz otyłości. U źródła ich fenomenu leży na pewno łatwy dostęp do nich, a także fakt hamowania łaknienia i spalania tłuszczu przez nie. To jednak tylko środki połowiczne. Tak naprawdę, jedyne skuteczne sposoby na odchudzanie to zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia.

Żadne więc „magiczne tabletki” czy inne czary nie będą tu potrzebne. Oczywiście, można je stosować – same jednak nikogo w magiczny sposób nie odchudzą. Kluczem do skutecznego zgubienia paru kilogramów jest tylko i wyłącznie determinacja. Będzie ona potrzebna do wprowadzenia w życie dwóch rzeczy – zmiany przyzwyczajeń żywieniowych oraz większej aktywności fizycznej. To jest konieczne, aby osiągnąć sukces na polu odchudzania. I nie chodzi tu wcale o uprawianie jakiegoś konkretnego sportu, a ruch sam w sobie. Czyli – tak naprawdę – wystarczy codzienny spacer lub godzina na basenie raz na tydzień.

Istnieje kilka niepisanych zasad, których należy przestrzegać. Po pierwsze, trzeba dać sobie minimum miesiąc na zrzucenie nawet do trzech zbędnych kilogramów. Należy zapobiegać zmęczeniu, jak też i nie dopuszczać do silnego głodu. Trzeba się także ściśle trzymać reguł, które ustaliło się na początku żmudnego i okupionego wyrzeczeniami procesu odchudzania. Należy także za wszelką cenę zapobiegać niedoborom witamin oraz składników mineralnych. Zupełnie nie przydadzą się żadne produkty ani suplementy odchudzające – to tylko zbędny wydatek. Na koniec ważne jest też, aby zawsze zachowywać maksymalną przyjemność wynikającą z jedzenia.

Jak już wcześniej wspomniałem, kluczem do szybkiego i skutecznego odchudzania jest zmiana nawyków żywieniowych a także sposobu odżywiania. Jaka to ma być zmiana i jak skutecznie schudnąć? Oto kilka prostych – przynajmniej teoretycznie – sposobów. Należy ich przestrzegać, a sukces w uzyskaniu lepszej sylwetki znajdzie się w zasięgu ręki. Po pierwsze, nie można omijać posiłków. W szczególności zaś najistotniejszym z nich jest śniadanie. Wieczorem natomiast należy spożywać wyłącznie lekkie posiłki. Nie można także podjadać między posiłkami. Jeśli zmusza do tego głód – lepiej wtedy wypić dużą szklankę wody. Względnie może to być też herbata lub kawa – tylko bez cukru. Warto tu też dodać, iż nie należy pić płynów w trakcie posiłku – lepiej zrobić półgodzinną przerwę zarówno przed, jak i po jedzeniu. Skoro mowa o napojach, lepiej zrezygnować ze spożywaniu alkoholu i piwa oraz słodkich napojów gazowanych. Trzeba zupełnie zrezygnować z tłustych mięs i wędlin, słodyczy, lodów i produktów smażonych. Należy też ograniczyć wszelkiego rodzaju tłuste sosy, masło, ser i śmietanę. Najlepiej zaś spożywać dużo warzyw – praktycznie bez ograniczeń, owoców, drobiu i ryb. Produkty spożywcze należy także przygotowywać w odpowiedni sposób – grillować, piec lub gotować na parze. Rzecz jasna, odpowiednio do rodzaju produktu.

Powiedzmy sobie też trochę o różnych suplementach diety – owych preparatach na odchudzanie, „magicznych tabletkach”. Przy czym należy zaznaczyć, że służą one jedynie wzmocnieniu naszych podstawowych działań – nie odchudzają same z siebie. Mogą one natomiast w ograniczony sposób pomóc naszemu organizmowi w spalaniu tłuszczu, zmniejszeniu łaknienia jak również i przyspieszeniu metabolizmu. Produkty takie zawierają najczęściej błonnik pokarmowy, chrom, L-karnitynę, CLA i chitosan. Generalnie rzecz biorąc, takie tabletki na odchudzanie zawierają najczęściej różne składniki, wpływające na wchłanianie tłuszczu z jelit, dające uczucie sytości, jak również i wspomagające wchłanianie węglowodanów. Są to jednak środki termogeniczne – czyli podwyższające temperaturę. Dlatego też nie powinny po nie sięgać osoby starsze oraz mające problemy z układem krwionośnym – przyspieszają one bowiem pracę serca.

Istnieją także radykalne środki na odchudzanie. Są wśród nich wszelkiego rodzaju operacje odchudzające. Jakkolwiek jednak potrzebne są one jedynie osobom cierpiącym na chorobliwą otyłość. Niektóre z tych operacji wyglądają jak istne tortury, ale czego się nie robi, aby być pięknym? Zabiegi te są bardzo różne. Wśród nich możemy znaleźć zabieg umieszczenia w żołądku balonu wypełnionego solą fizjologiczną, uciskającego żołądek – nie odczuwa się więc głodu. Lekarz może także założyć opaskę na żołądek – dzięki temu niejako dzieli się on na dwie części. Pierwsza z nich jest mniejsza, co sprawia, że szybciej pojawia się uczucie sytości. Ostatni zabieg – chyba już najbardziej radykalny – to wycięcie fragmentu żołądka. Dzięki temu też robi się on mniejszy, a co za tym idzie – zmaleją potrzebne porcje jedzenia.

Także w naszym kraju pojawia się coraz więcej prawdziwych specjalistów od odchudzania – dietetyków. Za odpowiednią opłata potrafią oni czynić niemal cuda – tak ułożą dietę, że odchudzanie stanie się prawdziwą przyjemnością.

To wszystko jednak środki dodatkowe, wspomagające te dwa główne – czyli dobrą dietę i ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Ważna jest także wytrwałość – bo „słomiany zapał” na nic się nie zdaje. Summa summarum więc, skuteczne sposoby na odchudzanie są trzy – i ściśle się ze sobą łączą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here