zespół stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego to rodzaj zaburzenia lękowego. Zazwyczaj powstaje w wyniku przerażającego, niebezpiecznego, zagrażającego doświadczenia, które miało miejsce w przeszłości. W wyniku tej dolegliwości u chorego pojawiają się zaburzenia psychiczne, które objawiają się w różnorodny sposób. Jak rozpoznać zespół stresu pourazowego?

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/zespol-stresu-pourazowego/

Jak diagnozuje się zespół stresu pourazowego?

Zespół stresu pourazowego można zdiagnozować na podstawie dwóch kategorii kryteriów. Pierwsza klasyfikacja jest pochodzenia amerykańskiego (DSM – IV), z kolei druga jest uznawana za klasyfikację międzynarodową (ICD-10). Zespół stresu pourazowego powstaje w wyniku traumatyczne przeżycia, które nagminnie powraca w różnej formie i to nie podlega wątpliwościom. Według klasyfikacji amerykańskiej u chorego można zaobserwować takie dolegliwości, jak zaburzenia samopoczucia, kłopoty z funkcjonowaniem wśród ludzi, nadpobudliwość, silny stres oraz unikanie czynników, które przypominają o urazie.

Z kolei według klasyfikacji międzynarodowej, zespół stresu pourazowego objawia się poprzez problemy z koncentracją, przewrażliwienie, bezsenność, napady agresji, silnym spadkiem samopoczucia, depresją, stanami lękowymi, częstym przejawem szoku oraz unikaniem czynników, które przypominają o urazie.

Osoba chora na zespół stresu pourazowego przez większość czasu jest niestabilna emocjonalnie. W wyniku czego nie jest zdolna do powrotu do rzeczywistości i normalnego funkcjonowania. Z czasem objawy psychiczne mogą prowadzić do pojawienia się dolegliwości fizycznych, takich jak skoki ciśnienia, bezdech, bóle miejscowe, czy arytmia serca.

Leczenie zespołu stresu pourazowego

Zazwyczaj leczenie zespołu stresu pourazowego opiera się na zażywaniu środków farmakologicznych. Ich głównym celem jest oswojenie chorego ze stresem, który mu towarzyszy oraz traumatycznym przeżyciem z przeszłości. Pomocna w trakcie leczenia jest również psychoterapia. W przypadku tej jednostki chorobowej, leczenie jest długotrwałe, w niektórych przypadkach trwa kilka miesięcy, a w innych nawet lata. Jest to kwestia indywidualna.

Zobacz tez: http://olejzycia.pl/zapalenie-blednika-co-warto-wiedziec-o-tej-dolegliwosci/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here