Mięta na odchudzanie

Wiele osób, które planuje zadbać o swoją sylwetkę i zrzucić nadmiar kilogramów, często pyta o sposoby na szybkie i skuteczne odchudzanie. Oczywiście sporo zależy tu od tego, ile masy ciała jest do zredukowania. Duży wpływ ma również stan zdrowia danej osoby, jej kondycja i wiek. Z reguły specjaliści zalecają powolne, stopniowe odchudzanie, które oparte jest na zmianie nawyków żywienia i całego trybu życia. Nie da się jednak ukryć, że czasem zdarzają się sytuacje, gdy człowiek pragnie w krótkim czasie zrzucić kilka kilogramów. Przykładem może być tu wyjazd wakacyjny, ważny występ czy też uroczystość, na której chce się zaprezentować jak najlepiej w specjalnie do tego wybranej kreacji. W takim wypadku możliwe jest szybkie i skuteczne odchudzanie, które pozwoli na zmniejszenie rozmiaru odzieży, pozbycie się paru centymetrów w talii czy spadek wagi. Jak to zrobić? Od czego zacząć?

Metod na szybkie i skuteczne odchudzanie jest co najmniej kilka. Każda z nich wiąże się jednak z tą samą zasadą, która dotyczy obniżenia kalorii do naprawdę niewielkich ilości. Mowa tu o wartościach rzędu 1000-1500 kcal na dobę (opcje poniżej tysiąca mogą być już zbyt drastyczne i skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi). Oczywiście wiele zależy od danej osoby i tego, jak funkcjonuje na co dzień. Człowiek, który ciężko pracuje fizycznie ma większe zapotrzebowanie kaloryczne niż ktoś, kto prowadzi siedzący tryb życia. W ostatnich latach popularny jest tzw. post dr Dąbrowskiej. Polega on na przyjmowaniu przez ok. 40 dni głównie warzyw i owoców. Mogą mieć nie tylko najbardziej pożądaną formę surową, ale również gotowaną. Owoce i warzywa spożywane są tu również jako zupy, sosy, koktajle i soki. W kolejnych etapach dołączyć można też kasze. Oczywiście bardzo ważne jest stałe nawadnianie. Post dr Dąbrowskiej pozwala na pozbycie się kilku kilogramów już w pierwszych 10-14 dniach od momentu rozpoczęcia diety.

Inny sposób na szybkie i skuteczne odchudzanie, który również jest w stanie przynieść efekty w pierwszych dwóch tygodniach, to bardzo chętnie stosowana kilka lat temu dieta Dukana. Zakłada ona zakaz przyjmowania jakichkolwiek węglowodanów, zatem w przeciwieństwie do postu Dąbrowskiej – wyklucza np. owoce, które zawierają przecież sporo cukru. Oczywiście zabronione są też wszystkie słodycze, desery, słodkie soki i napoje, energetyki i alkohol. Trzeba wyeliminować również pieczywo, makaron, ziemniaki i wiele innych warzyw. Najlepiej skupić się na wszystkim, co zawiera białko, ponieważ składnik ten jest podstawą tej diety. Nie zaszkodzą więc jajka, mięso (głównie z kurczaka i indyka), ryby, owoce morza, nabiał, jogurt (ale tylko w wersji naturalnej). Nie można jeść smażonych potraw, zatem konieczne jest przerzucenie się na gotowanie na wodzie lub na parze oraz na pieczenie i grillowanie. Do picia dozwolona jest niegazowana woda w ilości ok. 2 litrów dziennie, herbaty (gorzkie), kawa (bez cukru) i napary ziół.

Dieta kapuściana to kolejna, często stosowana metoda na szybkie i skuteczne odchudzanie. Sposób ten zyskał ogromną popularność w końcówce lat dziewięćdziesiątych, jednak do dziś ma wielu amatorów. Dieta kapuściana to nic innego, jak jadłospis oparty na zupie ugotowanej z kapusty wraz z dodatkiem cebuli, pomidorów, papryki i selera naciowego oraz zestawu przypraw. Ponadto dozwolone są surowe i gotowane warzywa oraz ryż. Można skusić się też jednorazowo w ciągu doby na jakiś ulubiony owoc – ważne jednak, by nie był to banan, który zawiera szczególnie dużo węglowodanów, niesprzyjających pozbywaniu się masy ciała. Trzeba pamiętać też o piciu wody. Po tygodniu można wprowadzić do menu niewielkie ilości mięsa (oczywiście chudego – najlepszym rozwiązaniem będzie tu wołowina lub drób).

Sporo ludzi, którzy myślą nad sposobami na szybkie i skuteczne odchudzanie, decyduje się na sięgnięcie po dietę kopenhaską. Opiera się ona na spożywaniu mięsa wraz z dodatkiem warzyw i – podobnie jak w diecie kapuścianej – jakiegoś owocu w ciągu dnia. Eliminacji wymaga z kolei chleb, makaron, ziemniaki, banany, wszystkie możliwe słodycze, żywność przetworzona, niezdrowe przekąski. Aby nastąpiło tu szybkie i skuteczne odchudzanie, ważne jest dbanie o to, by poszczególne posiłki spożywane były regularnie, o określonych godzinach. Zasad tych należy ściśle przestrzegać – w innym wypadku metoda nie zadziała. Nie można tu, podobnie jak w innych dietach, podjadać ani zapominać o nawodnieniu organizmu (wodą lub gorzką herbatą).

Bez względu na to, jaką metodę się ostatecznie wybierze, ważne jest, aby pamiętać, że szybkie i skuteczne odchudzanie można wprowadzać sporadycznie, w naprawdę szczególnych i wyjątkowych sytuacjach. Żadna zbyt restrykcyjna dieta nie jest dobra na dłuższą metę, ponieważ może wywołać wiele komplikacji, w tym zaburzenia metabolizmu i znany chyba wszystkim efekt jojo. Każdy organizm potrzebuje tego, by dawać mu systematycznie odpowiednie ilości poszczególnych składników, bez których nie może działać. Funkcjonowanie człowieka w zdrowiu zależne jest więc witamin i innych elementów odżywczych. Osoby z nadwagą i otyłością powinny pomyśleć nad zbilansowaną dietą i stałą zmianą sposobów odżywiania. Szybkie i skuteczne odchudzanie w kilkanaście dni za pomocą ograniczenia kalorii do minimum nie zaszkodzi, o ile nie jest stosowane permanentnie lub wyjątkowo często. Korzystając z takich metod warto przyjmować jednocześnie jakieś suplementy diety czy po prostu witaminy w formie kapsułek czy preparatów, by organizmowi niczego nie brakowało. Na pewno dobrym pomysłem będzie zapytanie o poradę osoby posiadającej wiedzę z zakresu dietetyki. Trzeba również pamiętać, że szybkie i skuteczne odchudzanie powinno być wsparte także aktywnością fizyczną. Codzienne ćwiczenia gimnastyczne, spacery, bieganie, jazda na rowerze czy basen to tylko niektóre z dyscyplin, jakie można włączyć do planu dnia. Jeśli dojdzie do wymarzonego zrzucenia paru kilogramów, warto przerwać ekspresowe odchudzanie i nie przeciągać go, a zamiast niego wprowadzić – o ile istnieje taka konieczność – racjonalną dietę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here