Otyłość

Otyłość to zjawisko zaliczane do chorób przewlekłych. Cechuje ją nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej, czego konsekwencją jest ograniczenie sprawności fizycznej, pogorszenie zdrowia psychicznego, choroby układu krążenia oraz w skrajnych przypadkach niepełnosprawność oraz zgon. Rozpoznajemy ją, kiedy BMI (body mass index) badanego pacjenta wynosi więcej niż 30. Wskaźnik między 25 a 30 też nie jest prawidłowy, jednak stan ten określamy jako nadwagę. Otyłość określana jest przez specjalistów jako pandemia dwudziestego pierwszego wieku. Do niedawna częstość tego zjawiska gwałtownie wzrastała sięgając w 2003 roku 20% w Polsce.
Udział czynników genetycznych w mechanizmie rozwoju otyłości szacuje się na 30 – 40 %, jednak nie zawsze winne są geny. Większą część czynników predysponujących stanowią tak zwane,,czynniki środowiskowe”. Należą do nich m.in.: kultura oraz zachowania wyniesione z domu, stresujące sytuacje, niestabilność emocjonalna, obniżony lub całkowity brak aktywności fizycznej oraz złe nawyki żywieniowe. Także nieprawidłowa waga urodzeniowa oraz leki, które bierzemy mogą predysponować nas do otyłości.
Rozległość zjawiska jest ogromna. Słowo ,,pandemia” jest określeniem idealnym ponieważ choroba występuje w dużym procencie na całej kuli ziemskiej. Jest trudna do wyleczenia i nie istnieje jeden skuteczny lek na odchudzanie. Najważniejsza jest silna wola osoby, która pragnie przejść niewątpliwie trudny i długi proces jakim jest chudnięcie.
Pierwszym krokiem jest ustalenie porządku w głowie. Trzeba wiedzieć dlaczego decydujemy się na leczenie i mieć pełną świadomość jak może wyglądać i ,że nasze dotychczasowe życie może ulec zmianie o pełne sto osiemdziesiąt stopni. Warto się także skonsultować z lekarzem aby wykluczył, jeśli występują u nas inne niepokojące objawy, listę chorób, które mogą zwiększać masę ciała np.: niedoczynność tarczycy czy dziedziczne choroby przebiegające z otyłością, Warto też wykonać szereg badań w kierunku zaburzeń w układzie krążenia, gospodarce węglowodanowej czy w innych układach. Idealnym leczeniem otyłości byłaby współpraca z dietetykiem, lekarzem, rehabilitantem i psychologiem. Sukces w zmniejszaniu masy ciała to jej spadek o więcej niż 10 procent i dłuższe utrzymanie tego stanu. Terapie możemy podzielić na niefarmakologiczną oraz farmakologiczną.
Bardzo ważną formą leczenia jest dieta. Zmniejszamy porcję, wielkość oraz kaloryczność posiłków. Nie unikamy śniadania, za to unikamy podjadania w nocy. Ważne jest regularne jedzenie oraz eliminacja tłustych dań na rzecz owoców i warzyw. Najważniejsza jest zasada, która mówi, że dobór energetyczny powinien być mniejszy od poboru. Jest to złoty środek, bez którego sukces jest prawie niemożliwy.
Wysiłek fizyczny jest to równie skuteczny lek na odchudzanie jak dieta. Osobom, które uprawiają jakiś sport równolegle do innych terapii zdecydowanie łatwiej przychodzi utrata kilogramów. Najważniejsze są ćwiczenia aerobowe takie jak bieganie, chodzenie czy pływanie. W czasie ich wykonywania rośnie częstość akcji serca i oddechu oraz wzrasta wydatek energetyczny naszego ciała. Idealną porcją jest 30 – 60 minut codziennego umiarkowanego wysiłku. Pozwala on zachować masę mięśniową, lub nawet ją zwiększyć , zapobiega szybkiej, ponownej syntezie tkanki tłuszczowej oraz poprawia nastrój i wiarę w siebie. Aktywność fizyczna stanowi także nieodłączny element utrzymania uzyskanej redukcji masy.
Równie ważną częścią terapii niefarmakologicznej co wysiłek fizyczny i dieta jest reszta zadań, które należą do rehabilitantów, psychologów i rodziny osoby leczonej. Pacjent powinien odchudzać się drobnymi kroczkami, średnio 0,5 – 1 kg na tydzień, Większy spadek masy jest niebezpieczny dla zdrowia. Chory może także założyć notatnik, w którym będzie zapisywał postępy, ćwiczenia, przyjmowane posiłki oraz swoje spostrzeżenia. Wsparcie bliskich jest nieodzowne.
Drugą metodą leczenia otyłości jest leczenie farmakologiczne. Umożliwia ono roczny spadek masy ciała o 3 kg w czasie roku. Jest tutaj możliwy do zastosowania jedynie jeden lek. Możliwość jego przyjmowania należy skonsultować z lekarzem, ponieważ może być niebezpieczny dla zdrowia. Stosowanie leków na przeczyszczenie, pasożytów do-jelitowych czy podobnych środków jest bezwzględnie zakazane.
W skrajnych przypadkach chora osoba wymaga leczenia operacyjnego. Stosuje się tutaj tak zwane operacje bariatryczne. Są one najskuteczniejszym sposobem leczenia osób cierpiących na otyłość olbrzymią. Poprawiają jakość życia, nastrój i zmniejszają ryzyko zgonu. Wykonuje się operacje, które zmniejszają ilość przyjmowanego pokarmu, poprzez zmniejszenie pojemności układu pokarmowego oraz operacje, które zmniejszają zdolność organizmu do wchłaniania substancji odżywczych. Skuteczność operacji zależy w dużej mierze od doświadczenia chirurga i jego zespołu. Może być mniejsza jeśli zakres operacji będzie większy, lub jej potencjalny cel będzie trudniejszy do zrealizowania. Mogą tu się także pojawić późniejsze powikłania, jak gorsze gojenie, zakażenie rany pooperacyjnej czy tzw. powikłania zakrzepowe i zatorowe. Chęć współpracy pacjenta i przestrzeganie przez niego zaleceń jest równie ważne co sprawność, doświadczenie i kompetencja lekarza operującego.
Niestety czasy, w których żyjemy nie pomagają w nierównej walce z chorobą. Ogromna ilość kolorowych słodyczy na półkach, tzw. ”fast foody”, których ilość stale rośnie, a w końcu tendencja do spadku aktywności fizycznej na rzecz bezmyślnego siedzenia przy komputerze przechylają szalę na rzecz tej strasznej choroby. Młode osoby, które dopiero wchodzą w życie nie zdają sobie sprawy z następstw, które przyniesie ona im na starsze lata. Starsze osoby, ze względu na swoją nabytą upartość nie chcą słuchać mądrzejszych. Otyłość to też silne uzależnienie od jedzenia, któremu chory człowiek często podporządkowuje swoje życie. Pomimo spustoszenia jaką sieje ona na całym świecie nie powstał jeszcze jeden skuteczny lek na odchudzanie, jednak umiejętne złożenie ze sobą czynników niefarmakologicznych umożliwi nam zdrowe i skuteczne zredukowanie masy ciała i powrót na ścieżkę zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here