Natura na pomoc odchudzającym!

Społeczeństwem, które waży najwięcej są mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Każdego roku przybywa im zbędnych kilogramów, przyczyną tego zjawiska może być niezdrowa dieta oraz brak wystarczającej aktywności fizycznej. Niestety ta tendencja przenosi się coraz bardziej do Europy, stajemy się coraz grubsi i coraz ciężej nam z tym walczyć. Władze państw zaczynają dostrzegać ten niebezpieczny problem i starają się zmieniać nawyki żywieniowe ludzi, mobilizować ich do wysiłku fizycznego. Rośnie także nakład na przeprowadzanie w szkołach reform żywieniowych. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy co nam szkodzi, nie możemy skutecznie walczyć z nadwagą. Małą mamy też wiedzę co nam pomaga. Nie przykłada się wagi do rzeczy tanich i pospolitych, takich jak zioła.

Społeczeństwo chce się odchudzać!
Z roku na rok wydajemy coraz więcej pieniędzy na konsultacje dietetyczne, porady specjalistów z zakresu żywienia oraz na suplementy i środki odchudzające. Wraz z nastaniem nowego roku postanawiamy sobie, że więcej czasu będziemy spędzać na aktywności fizycznej. Kupujemy karnety na siłownię, basen albo zajęcia z jogi. Wydajemy bardzo dużo pieniędzy na stroje sportowe, wygodne buty oraz urządzenia do domowych zajęć fitness. Motywacja, jednak pozwala nam na wykonanie swojego przyrzeczenia zaledwie przez miesiąc. Następnie zapominamy o karnecie, a buty i ubrania sportowe chowamy głęboko do szafy, aby nie wyzwalały w nas wyrzutów sumienia. Urządzenia fitness zbierają kurz w piwnicy, bądź na strychu. I zostaną zniesione dopiero z nastaniem nowego roku.

Dlaczego nie trwamy w postanowieniach?
Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak odpowiedniego podejścia do tematu odchudzania. Musimy zdawać sobie sprawę, jakie konsekwencje niesie ze sobą nadwaga, czy też otyłość. Zbędne kilogramy wyglądają nieestetycznie oraz są powodem kompleksów, jeśli nie zaczniemy skutecznie działać oraz nie weźmiemy się konsekwentnie za siebie to nasza nadwaga może przerodzić się w otyłość. A ta może powodować różne, niebezpieczne choroby.

Co powoduje otyłość?
Głównymi chorobami związanymi z otyłością są choroby układu krążenia, choroby stawów i kości oraz choroby układu nerwowego. Nadwaga nie jest też bez znaczenia dla układu oddechowego, mianowicie może powodować trudności z oddychaniem i astmy. U ludzi z nadwagą układ odpornościowy nie spełnia w sposób prawidłowy swojej funkcji, jesteśmy bardziej podatni na choroby i wszelkiego rodzaju infekcje. Choroby trwają wtedy dłużej i mogą mieć w rezultacie gorsze konsekwencje. Jeżeli uświadomimy sobie, że nadwaga oprócz tego, że jest nieestetyczna to zagraża naszemu zdrowiu, wtedy możemy zyskać nową motywację i wytrwać w noworocznych postanowieniach. Jaki krok możemy przyjąć na początek? Pierwsze co powinniśmy zrobić to przyjrzeć się naszej diecie. Jeżeli jemy zbyt dużo węglowodanów i tłuszczy nasyconych, a za mało warzyw oraz błonnika musimy to szybko zmienić. Cukier jest wrogiem pięknej i zgrabnej sylwetki, a także jest przyczyną odkładania się tłuszczu w boczkach albo na brzuchu. Ponadto cukier źle wpływa na nasz układ nerwowy, powoduje, że łatwiej wpadamy w zdenerwowanie, czy w depresje. Zbyt duża ilość węglowodanów prostych sprawia, że częściej czujemy się zmęczeni, gorzej sypiamy i trudniej się regenerujemy.

Jak zmienić nawyki żywieniowe?
Warzywa i owoce powinny stać głównym elementem naszej diety. Zawierają one wiele drogocennych witamin i minerałów. Dobrze zbilansowany posiłek dostarcza wszystkiego co niezbędne naszemu organizmowi, dlatego specjaliści od żywienia i dietetycy kładą duży nacisk na to, aby na naszym talerzy było, jak najwięcej jarzyn. Warzywa są źródłem zdrowotnego błonnika, który jest wspaniałym składnikiem dla każdej odchudzającej się kobiety. Błonnik wpływa na procesy trawienia, powoduje, że nie odczuwamy głodu oraz nie mamy trudności z wypróżnianiem się. Innym sposobem na utrzymanie pięknej sylwetki jest stosowanie ziół.

Pomoc z ogródka
Herbatki ziołowe na odchudzanie poprawiają przemianę materii, oczyszczają organizm oraz powodują, że organizm pozbywa się nadmiaru wody. W skład takich herbatek mogą wchodzić różne rośliny. Jedną z roślin która, stosowana jest przez dietetyków to karczoch. Pochodzi on z obszarów śródziemnomorskich, i uprawiany jest w Europie od wielu setek lat. Liście i ziele tej rośliny zawierają witaminy, sole mineralne, karotenoidy, fitosterole oraz garbniki. Karczoch doskonale obniża poziom cholesterolu, działa przeczyszczająco i odwadniająco. Powszechnie stosowany jest przy problemach z wątrobą oraz z drogami żółciowymi. Zaleca się wypić herbatkę przynajmniej raz dziennie. Kminek lekarski to nie tylko przyprawa, ale to również doskonała roślina pomocna w procesie odchudzania. Kminek zawiera aromatyczne związki chemiczne, które determinują jego zapach. Polecany jest nie tylko dla kobiet karmiących, dobry jest na kolki oraz działa doskonale na zaparcia. Również przy problemach z trawieniem i w przypadku występowania niewłaściwej ilości soku żołądkowego, ulgę przyniesie herbatka z kopru. Rośliną, którą możemy się wspomóc jest koniczyna łąkowa. Ten niepozorny kwiatek jest bogaty w witaminy oraz flawonoidy. Może być dodatkiem do herbatek, jako główny składnik moczopędny. W zaburzeniach trawienia oraz przy niewystarczającej ilości soku żołądkowego pomocny jest lubczyk ogrodowy. Roślinami, na które powinniśmy zwrócić uwagę jest zielona herbata oraz zielona kawa. Oprócz tego, że napary przygotowane z tych roślin mają właściwości antyoksydacyjne, to doskonale zwiększają przemianę materii. Dodatkowo obniżają poziom cukru oraz poziom złego cholesterolu. Napary możemy wykonywać również z siemienia lnianego. Roślina ta pod wpływem wody pęcznieje. Śluzowaty sok wykazuje właściwości oczyszczające i regulujące trawienie. Mało kto wie, że zwykła poziomka pospolita wpływa na procesy metaboliczne. Jeśli chcemy podkręcić nasz metabolizm możemy wypijać napar wykonany z jej liści. W aptekach i sklepach zielarskich dostaniemy gotowe mieszanki ziół. Taka herbatka w swoim składzie najczęściej zawiera mniszka lekarskiego, miętę pieprzową, ostropest plamisty, pokrzywę zwyczajną oraz krwawnik pospolity, może zwierać hibiskus i melisę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here