dysfunkcyjna rodzina
fot. pixabay.com

Rodzina jest bardzo ważna dla każdego członka. To wspólnota ludzi spokrewnionych ze sobą, którzy razem tworzą właśnie rodzinę. Każda rodzina wiąże ze sobą ludzi, tworzy wspólną historię oraz wspomnienia. Jednakże nie każda rodzina funkcjonuje w prawidłowy sposób.

Zobacz też: http://www.blogprasa.pl/rodzina-dysfunkcyjna/

Rodzina dysfunkcyjna

Każda rodzina ma swoją określoną rolę do spełnienia oraz funkcje. Rodzina dysfunkcyjna nie wypełnia swojej roli. Można się zastanowić o co chodzi dokładniej i kiedy tak właściwie występuje zjawisko rodziny dysfunkcyjnej. Czy to rodzina patologiczna, czy może niepełna?

Rodzina dysfunkcyjna pojawia się w momencie, w którym jej członkowie doświadczają zaniedbań w zakresie odpowiedniej funkcji. Na przykład nie czują się w pełni bezpiecznie w rodzinie, a więc nie zostaje zaspokojona funkcja ochrony członków rodziny.

Również to określenie może dotyczyć rodziny, w której dzieci są głodne, nie mają odpowiednich ubrań, ani niezbędnych rzeczy. Wówczas nadal nie zostaje zaspokojona funkcja ochrony członków w rodzinie.

Emocjonalne niebezpieczeństwo

Rodzina dysfunkcyjna, to również rodzina, w której członkowie nie mają zaspokojonej emocjonalnej funkcji. Co to oznacza w praktyce? Przemoc, agresję, znęcanie się psychiczne nad członkami rodziny. Takie rzeczy tworzą obraz rodziny dysfunkcyjnej, której należy pomóc.

Ważnym jest, by zadbać o wszystkich członków rodziny w odpowiedni sposób. Osoby, które są agresorami powinny przejść terapię, ale także osoby pokrzywdzone, ze względu na to, że ich obraz rodziny jest zaburzony i mogą nieumyślnie szerzyć podobne postawy w przyszłości.

Istnieje wiele możliwości zaburzeń funkcji rodziny, w których pojawi się zjawisko rodziny dysfunkcyjnej. Każdy członek rodziny ma różne potrzeby, o które cała familia powinna zadbać, aby nikt nie poczuł się poszkodowany.

Nie wolno jednak przesadzać w drugą stronę, ponieważ nadwyrężanie potrzeby opieki materialnej, czy emocjonalnej to również forma zaburzenia, która prowadzi do dysfunkcyjności rodziny.

Przeczytaj też: http://www.prywatnezdrowie.pl/praca-i-ciaza-jak-sobie-radzic/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here