Jakie choroby współwystępują z alkoholizmem?

Nierzadko zdarza się, że jedna osoba cierpi nie tylko na alkoholizm, ale również na inne zaburzenie psychiczne, np. depresję lub nerwicę. Taką sytuację określamy mianem podwójnego rozpoznania. Zarówno jedna, jak i druga diagnoza może być pierwotna lub wtórna. Innymi słowy: czasem inne choroby psychiatryczne uaktywniają się już po rozwinięciu się uzależnienia, a czasem mogą być wręcz przyczyną sięgania po substancję psychoaktywną. Jakie choroby współwystępują z alkoholizmem?

Trudności w rozpoznaniu chorób współwystępujących z alkoholizmem

Zgodnie z wynikami brytyjskich badań COSMIC aż 85% pacjentów leczących się w ośrodkach terapii uzależnień doświadczyło w swoim życiu innych problemów psychicznych. Oczywiście nie oznacza to, że aż tak duża grupa kwalifikuje się do rozpoznania trwałych zaburzeń. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nadużywanie substancji psychoaktywnych zwykle w jakiś sposób łączy się z cierpieniem lub nieprawidłowym funkcjonowaniem w życiu codziennym. Alkohol często bywa traktowany jak „lek” na negatywne emocje, bezsenność czy problemy dotyczące różnych dziedzin życia. W innych przypadkach sam nałóg może wyzwolić objawy różnego typu schorzeń, np. stanów lękowych lub psychozy. Z drugiej strony, alkoholizm może także redukować lub „przykrywać” objawy innych chorób psychiatrycznych, a także pogarszać ich przebieg. Zdarza się również, że alkohol jest przyczyną objawów psychotycznych lub kojarzących się z depresją czy nerwicą. Z tego powodu precyzyjna diagnoza w takich przypadkach bywa bardzo utrudniona.

Przeczytaj też: JAK ODZYSKAĆ RADOŚĆ ŻYCIA I UWOLNIĆ SIĘ OD UZALEŻNIENIA?

Zaburzenia nastroju

Związek między alkoholizmem a chorobami afektywnymi może być bardzo skomplikowany. Z jednej strony, osoby długotrwale nadużywające substancji psychoaktywnych mogą doświadczać takich objawów jak smutek, apatia, drażliwość czy niemożność odczuwania przyjemności (czyli anhedonia). Z drugiej – alkohol bywa wykorzystywany jako „remedium” na problemy ze snem, cierpienie psychiczne, lęk czy frustracja. Istnieje więc kilka możliwych powiązań między tymi dwoma rodzajami schorzeń. Picie alkoholu może być jednym z objawów depresji (a raczej reakcją na inne jej symptomy), uzależnienie nierzadko stanowi powikłanie zaburzeń nastroju, zaś stany depresyjne mogą być spowodowane działaniem substancji lub przebiegiem zespołu abstynencyjnego.

Zaburzenia nerwicowe

Zastanawiając się, jakie choroby współwystępują z alkoholizmem, nie da się pominąć różnego typu nerwic. Badania mające miejsce w Wielkiej Brytanii wykazały, że aż 2/3 osób uzależnionych od alkoholu na jakimś etapie próbowało poradzić sobie z lękiem właśnie poprzez picie. Zwłaszcza pacjenci cierpiący na PTSD (zaburzenia stresowe pourazowe), którzy nieustannie doświadczają przedłużonych reakcji na traumatyczne przeżycia, często sięgają po substancje psychoaktywne, by choć na chwilę ulżyć sobie w cierpieniu. Podobne reakcje mogą wystąpić m.in. u chorych na zespół lęku społecznego oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Natręctwa, obsesyjne myśli, chorobliwa nieśmiałość, silne napięcie oraz różnego typu fobie mogą wywoływać chęć osiągnięcia natychmiastowej ulgi, zaś tę najłatwiej otrzymać poprzez zastosowanie środków odurzających.

ADHD

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi to bardzo skomplikowane zaburzenie, które ma ogromny wpływ zarówno na funkcjonowanie dotkniętych nim dzieci, jak i dorosłych. Zmagające się z nim osoby są bardzo impulsywnie, niecierpliwe, ciągle pozostają w ruchu i mają trudności ze skupieniem się na jednej rzeczy. W dodatku często spotykają się z brakiem akceptacji otoczenia, są uznawane za niesumiennych pracowników, a w relacjach o charakterze prywatnym oceniane jako zbyt wybuchowe i pozbawione umiejętności uważnego słuchania. Objawy ADHD sprawiają, że pacjenci często czują się znudzeni, mają problemy z odraczaniem gratyfikacji, a także wykazują skłonność do zachowań ryzykownych, takich jak brawurowa jazda samochodem, niezdrowy styl życia, palenie tytoniu, przyjmowanie narkotyków oraz nadużywanie alkoholu, które może prowadzić do nałogu.

https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here