Jak schudnąć z pomocą wody?

Podstawą zdrowej diety odchudzającej jest zużywanie większej liczby kalorii niż się przyswoiło.
Oznacza to, że ważna jest nie tylko odpowiednie komponowanie posiłków, ale także przemyślana aktywność fizyczna. Można stosować mniej restrykcyjną dietę, a więcej się poruszać. Z drugiej strony, można zmniejszyć liczbę ćwiczeń, jeśli obniży się liczbę spożywanych kalorii.
Niezależnie od tego na jaką dietę się zdecydujesz i jakie ćwiczenia wybierzesz dla siebie, musisz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dlaczego? Okazuje się, że woda a odchudzanie to bardzo powiązane ze sobą zagadnienia. Odpowiednie nawodnienie to nadal zbyt rzadko podkreślany, chociaż zdecydowanie jeden z kluczowych aspektów zdrowego chudnięcia.

Po co nam odpowiednie nawodnienie?

Niezależnie, co robisz – siedzisz, biegasz, pływasz, czy leżysz – Twój organizm nieustannie spala kalorie. To znaczy, że cząsteczki pokarmu (lub Twój zapasów tłuszczu!) są nieustannie rozkładane. W efekcie rozkładu powstaje energia, ale też produkty uboczne, które nie są już do niczego potrzebne. Owszem, niestrawne składniki pokarmowe (np. błonnik) są wydalane, ale jest jeszcze inna droga pozbywania się zbędnych substancji. Nasze nerki bezustannie pracują, by odfiltrować to, czego trzeba się pozbyć i usunąć poza organizm.

Ile wody pić?

Abym pomóc nerkom w tym zadaniu powinieneś pić odpowiednią ilość wody. Ale co to znaczy „odpowiednia ilość wody”? Generalnie zaleca się przyjmowanie minimum dwóch litrów wody w ciągu dnia, niezależenie od wykonywanej pracy czy ilości wysiłku fizycznego. Jeśli jednak ćwiczymy (lub po prostu intensywnie pocimy się z powodu upału!), to ilość przyjmowanej wody powinna odpowiednio wzrosnąć. Warto zatem mieć przy sobie butelkę z wodą lub siedzieć w pobliżu dzbanka z filtrem, by mieć pod ręką zapas na cały dzień.

A może sok lub kawa?

Dlaczego akurat woda? Czemu nie soki owocowe, które zawierają dodatkowo mnóstwo witamin? Niestety, w owocach znajduje się sporo cukrów, szczególnie fruktozy. Fruktoza jest jeszcze łatwiej niż „zwykły” cukier przetwarzana do tłuszczu. Lepiej zdecydować się na czystą wodę, lub jedynie lekko „doprawioną” dla smaku sokiem. Z kolei picie dużych ilości kawy lub herbaty mogą powodować niepotrzebny wzrost ciśnienia krwi, bóle głowy, żółknięcie zębów, a nawet rozstrój żołądka. Po co ryzykować niechciane skutki uboczne?

Cukier to nie tylko kalorie…

Z kolei wszystkie słodkie napoje (ale też słodzona, nawet tylko pół łyżeczki, kawa i herbata!) powodują… jeszcze większy apetyt na cukier. Jak to się dzieje? Gdy spożyjemy lub wypijemy coś, co zawiera cukier, podnosi się poziom glukozy w naszej krwi. Wówczas trzustka wzmaga produkcję insuliny – hormonu, który mówi komórkom „hej, we krwi jest cukier, wchłaniajcie!”. Niestety, często jest tak, że do krwi trafia nieidealna względem ilości cukru ilość insuliny, i, jeśli insuliny jest nieco za dużo, komórki są „otwarte” na cukier dłużej niż potrzeba – nawet, jeśli „zjadły” go tyle, że jego poziom spadł do stanu sprzed posiłku/picia słodkiego napoju. Wówczas nasz organizm czuje, że potrzebuje kolejnej dawki glukozy… I znów jesteśmy głodni. Albo mamy ochotę napić się czegoś słodkiego. Właśnie z tego powodu przy chorobach związanych z metabolizmem glukozy konieczna jest dieta skoncentrowana na produktach o niskiej zawartości cukru.

Co się dzieje, jeśli pijesz zbyt mało wody?

Ponieważ woda pełni kluczową rolę w usuwaniu niechcianych przez organizm substancji, jej niedobory mogą być dla nas bardzo niekorzystne. Poprzez odwodnienie możemy doprowadzić do zaburzenia procesów metabolicznych zachodzących w naszym ciele. Przede wszystkim może dojść do utrudnienia usuwania produktów przemiany materii i ich kumulowania się w organizmie, co może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Dodatkowe korzyści z picia wody

Aby Twoje ciała działało poprawnie, musisz mu dostarczać szeregu składników w odpowiedniej ilości i proporcjach. Są to białka, tłuszcze, cukry (węglowodany), a także witaminy i makro i mikroelementy. Wśród tych ostatnich warto zwrócić uwagę na minerały. Dzięki nim organizm działa tak jak powinien. Minerały biorą udział w regulacji czynności serca, sprawnej pracy mięśni, mają też wpływ na funkcjonowanie całego układu nerwowego. Ich bezcennym źródłem jest woda – oczywiście mineralna (kranowa czy źródlana nie zawierają zbyt wielu minerałów, a jeśli już, to w niewielkich ilościach). Zapewniając sobie odpowiednią dawkę minerałów możemy być pewni, że utrzymamy w swoim organizmie poziom elektrolitów pozwalający nam czuć się zdrowo i tryskać energią każdego dnia.

Pijesz więcej, jesz mniej

Woda nie ma kalorii, ale wypełnia żołądek. Picie wody to jeden z najłatwiejszych trików pozwalających oszukać głód. Warto wypił szklankę wody krótko przed posiłkiem, aby poczuć sytość po zjedzeniu mniejszej porcji niż zazwyczaj. Warto też pić pomiędzy posiłkami, aby stale nawadniać organizm.

Jak pić więcej wody?

Teraz na pewno już rozumiesz, dlaczego picie wody jest tak ważne dla zdrowej diety. Jak jednak wyrobić sobie zdrowy nawyk regularnego nawadniania? Przede wszystkim miej wodę zawsze pod ręką. Może to być duża butelka wody mineralnej na biurku lub przy Twoim stanowisku pracy. Kolorowy lub elegancki bidon. Lekka i wytrzymała butelka ze szkła borokrzemowego. Jeśli mimo to będziesz zapominać o piciu, to możesz posłużyć się jedną z wielu aplikacji na smartfony, które będą Ci przypominać o piciu. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mieć możliwość monitorowania swojego nawyku poprzez automatycznie tworzone wykresy obrazujące ile wody wypiłeś w kolejnych dniach. Niektóre z aplikacji mają też opcję notowania wagi. Na pewno zauważysz, jak regularne picie wody wiąże się ze spadkiem masy ciała. Jeśli woda ma dla Ciebie zbyt nijaki smak, koniecznie spróbuj dodać do niej odrobinę soku z cytryny, kilka kostek świeżo obranego i pociętego korzenia imbiru, listki mięty, kilka kawałków ulubionego owocu, czy nawet… orzeźwiającego ogórka lub selera naciowego! Takie rozwiązanie doda najwyżej kilka kalorii, a pozwoli na picie codziennie wody o nieco innym smaku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here