zielona herbata jest szkodliwa pic czy nieKażda herbata, nawet zielona jest używką i trzeba sobie to uświadomić. Herbata zielona posiada pewne substancje, które mają wpływ na nasz układ nerwowy, więc i do używek można ją zaliczyć. Jak z każdymi używkami bywa, mogą być one groźne w nadmiarze i wywoływać więcej negatywnych rzeczy niż pozytywnych.

Czy herbata zielona jest szkodliwa?

Właściwie w ogóle się o tym nie pisze. Sam gdy zacząłem pić zieloną herbatę, naczytałem się głównie o jej wspaniałych właściwościach i jakoś nigdy nie trafiłem na artykuł, który by mówił o jej negatywnym wpływie na mój organizm. Dziwne, prawda? Może dlatego, że nie przyszło mi to do głowy, po przeczytaniu samych ochów i achów.

Przez przypadek dowiedziałem się od mojej znajomej o negatywnym działaniu, gdy zauważyła, że pije zieloną herbatę. Na początku moja reakcja była oczywista “co ty pieprzysz”, ale gdy z ciekawości poszukałem informacji, to rzeczywiście miała rację, ale nie do końca.

Zielona jest szkodliwa, ale tylko wtedy gdy pijemy ją w nadmiarze. Chodzi mi tu o picie codziennie w dawkach (końskich) litr i więcej naparu. Ja tyle piłem i potrafiłem w pracy z nudów wypić trzy duże kubki w ciągu 8 godzin.

Co jest w niej szkodliwego i czy jest się czego bać?

Biochemikiem nie jestem, więc nie będę się w tym aspekcie profesjonalnie wypowiadał. Z tego co wyczytałem z badań jakie przeprowadzono, to polifenole, głównie katechiny i flawanole, które są w zielonej herbacie powodują, że żelazo i minerały z naszego pożywienia nie wchłaniają się tak jak powinny. Podobno nawet może to prowadzić do anemii.

zawartosc katechin w roznych produktachAle uwaga, bo tą substancje zawierają również: jabłka, kakao, zwykła czarna herbata, truskawki i wiele innych produktów. W wartościach przybliżonych na 100 gram.

Tak więc, jedno jabłko zjedzone ze skórką dostarczy nam więcej lub tyle samo katechinów co filiżanka zielonej herbaty parzona 2 minuty. Trzeba wiedzieć, że czym dłużej parzona herbata tym więcej zawiera polifenolów.

Poza tym mamy tanine, która może nam podrażnić żołądek, dlatego nie należy spożywać herbaty przed lub bezpośrednio po jedzeniu, a tym bardziej w czasie. Osobiście nie mam z tym żadnych problemów i zdarzało mi się pić tuż po, ale nie tak dawno moja partnerka wypiła zieloną herbatę po posiłku i niestety miała dyskomfort (jak to ładnie delikatnie się mówi).

Można znaleźć jeszcze informacje, że herbata wypłukuje wapń. Niestety nie znalazłem żadnych badań mówiących o tym jakie są to wartości.

Pić czy nie?

herbata zielona jest szkodliwaJasne, że tak. Ale z umiarem, bo trzeba wiedzieć, że herbata zielona zawiera dość dużo kofeiny, a ta w nadmiarze nie jest pożądana przez nasz organizm. Picie jednej lub dwóch filiżanek na pewno nie sprawi, że popadniemy w anemie, czy zafundujemy sobie osteoporozę. Zalet picia herbaty jest dużo więcej niż wad.

Dodam jeszcze, że z ostatnio przeprowadzonych badań wynika, że herbaty zielone smakowe np. z dodatkiem jabłka dość znacznie obniżają właściwości przeciwutleniające.

 

Udostępnij, polub.. zrób co chcesz
Kategorie: Dieta

Dodaj komentarz

5 komentarzy do "Czy herbata zielona jest szkodliwa? No jest, ale nie do końca"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Marcin
Gość

Pieprzenie. Spójrz co jesz – 90% produktów ma E171 – poczytaj co to takiego. Kupujesz czekoladę – ok.80%-90% czekolad ma E476. W takiej sytuacji jaki sens obrzydzać komuś picie zielonej herbaty? Ale częściowo rozumiem….artykuł miał być chwytliwy i kontrowersyjny a wyszedł z tego co najwyżej pseudonaukowy bełkot.

Var
Gość

Fakt że pieprzenie skoro z 1 000 000 000 „Chińczyków”odnosi korzyści z Jej uprawy; ale ja jadam tylko To na co ochoty nie mam nawet trzeciego dnia głodówki a na zieloną herbatę jest chęć tak wielka że aż tfuj.To co wypisałem w poście varpalki na Instagramie to też fakt.Pasuje?

http://facetwformie.pl
Gość

W Azji walą to litrami, dlatego uważam, że szklaneczka dziennie nikomu nie zaszkodzi. Jako ciekawostkę dodam, żeby nie pić zielonej herbaty przed wyjściem na mróz , ponieważ wychładza organizm

Barti
Gość

Ja już od dobrych dwóch lat piję zieloną herbatę od Teekanne i czuję się świetnie. Biorąc pod uwagę chemię która jest dodawana dzisiaj do żywności szkoda tracić czas i nerwy na czytanie artykułów typu ” Herbata jest szklodliwa bo..”.