guma do cwiczen czy warto kupicNie wiem czemu, ale gumy do ćwiczeń zawsze kojarzyły mi się z ćwiczącymi fit kobietami wypinającymi tyłki w porannej TV. Takie miałem skojarzenie, dopóki nie zobaczyłem profesjonalistów, którzy gumy wykorzystują w swoich treningach lub pokazują co fajnego można z nimi zrobić.

Czy warto kupić i po co?

Czy warto kupić, na to pytanie oczywiście sam musisz odpowiedzieć, ja Ci tylko powiem do czego mogłyby Ci się przydać. Na końcu wyrażę też moją opinię o tym czy warto inwestować pieniądze.

Rozgrzewka. Świetnie się do tego sprawdzają, bo możemy rozgrzać nasze mięśnie z jakimś lekkim oporem co lepiej nas przygotuje do docelowo cięższych ćwiczeń. Osobiście zauważyłem, że znacznie skrócił mi się czas rozgrzewki, gdy używam do tego gum. Jednak trzeba użyć coś o małym oporze, by nie spompować mocno mięśni.

Guma jako dodatkowe obciążenie. Pompki, dipy, przysiady czy nawet podciąganie. Za pomocą gumy możemy zwiększyć opór. Ja używam do pompek i przysiadów, ale od razu mówię, że sporadycznie, bo niezbyt komfortowe są takie ćwiczenia (z gumą o dużym oporze), głównie z uwagi na to, że ta guma wrzyna mi się w ciało lub się ześlizguje. Jakoś nie potrafię sobie tego w idealny sposób ustawić. Jednak rzeczywiście można sobie dość znacznie utrudnić ćwiczenia.

Poniżej filmik Trenera Michała Karmowskiego, który katuje gumami.
Progresja pod figury. I tutaj gumy są numerem jeden. Front lever, Planche i inne figury. Na gumie możemy w świetny sposób zaliczać progres. A na przykład takie ćwiczenie jak pseudo push-ups wykonamy dużo bardziej angażując mięśnie. Przyzwyczaimy nasze ciało do ruchów, pod figurę, którą chcemy uzyskać. Zaczynamy z dużym oporem i schodzimy z nim coraz niżej. Więc dobrym rozwiązaniem jest nabycie gum o różnym oporze od 7-40 kg.

Chris Heria pokazuje jak wykorzystać gumy w progresji

Podsumowanie

Raczej nie kupowałbym gumy tylko do samej rozgrzewki, czy do dodatkowego obciążenia. Do obciążenia lepiej sprawdza się zwykły talerz mający ileś kilo, przypięty do pasa, czy zarzucony na plecy w plecaku. Natomiast jeśli interesuje nas Street Workout i ewolucje, to na prawdę warto.

 

Udostępnij, polub.. zrób co chcesz

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Gumy do ćwiczeń. Czy warto kupić i po co?"

avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Wiks
Gość

Ja dodam od siebie, że różne kolory gum to różne obciążenia. Z gumami można ćwiczyć każdy mięsień jaki tylko chcemy, kwestia wyobraźni i kreatywności. Zmęczymy ciało i dobrze się pobawimy 🙂