Jazda na rowerze a odchudzanie

Babka płesznik (plantago psyllium) to roślina pochodząca głównie z rejonów Morza Śródziemnego. Jest również spotykana w Azji czy Afryce Północnej. Jeśli chodzi o Polskę to raczej w niej nie wystepuje. Klimat jej na to nie pozwala. Jeżeli chcemy ją jednak spotkać na naszych ziemiach, warto rozejrzeć się po prywatnych uprawach .Roślina ta występuję także pod inną nazwą. Bywa nazywana babką śródziemnomorską, ze względu na miejsce swojego występowania. Jest to krzew, którego wysokość nie przekracza 30 centymetrów. Łodygi są licznie rozgałęzione. Liście są malutkie i pokryte delikatnym meszkiem, tak jakby były „owłosione”. Z kątów tych liści wyrastają kwiaty. Te z kolei są drobne, jasnobrunatne i zebrane w niewielkie skupienia. Jej nasiona są koloru brunatnego. Przypominają wyglądem nasiona siemienia lnianego. Są one źródłem wielu substancji i związków odżywczych oraz leczniczych. Z tego względu, nasiona babki płesznik są doceniane za swoje właściwości i znajdują zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości.
W swoim składzie, babka płesznik zawiera głównie błonnik (w 100g nasion jest go aż 68g). Jest to zdecydowanie najcenniejszy składnik tej rośliny. Głównie przez jego obecność, babka płesznik zdobyła taką popularność. Pomaga on w lepszym trawieniu i pracy naszego układu pokarmowego. Roślina ta zawiera również ksylozę, arabinozę, tłuszcze roślinne, aukobinę, garbniki oraz fitosterole. Warto wspomnieć, że sama aukubina wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz przeciwwirusowe.
Ze względu na wcześniej wspomnianą ogromną ilość błonnika w nasionach babki płesznik, stosuje się ją jako środek zarówno na biegunki, jak i zaparcia. Dzięki swoim właściwościom, płesznik pomaga w wypróżnianiu się. Najnowsze zastosowanie tej rośliny jest związane z leczeniem bardzo dokuczliwej choroby, jaką są hemoroidy. Stosuje się ją także przy chorobie wrzodowej i zespole jelita drażliwego. Babka płesznik pomaga również w obniżaniu poziomu złego cholesterolu LDL i podwyższaniu dobrego cholesterolu HDL. Co za tym idzie, babka płesznik obniża poziom cukru we krwi, co jest pomocne przy cukrzycy, czy wszelkiego rodzaju stanach przedcukrzycowych, insulinooporności. Udowodniono, że może ona obniżyć poziom cukru we krwi nawet o 12 procent!
Aspektem, o którym warto wspomnieć, jest babka płesznik na odchudzanie. Ze względu na dużą ilość błonnika, zmniejsza ona między innymi uczucie głodu- pochłania wodę i pęcznieje w żołądku. Dodatkowo zmniejsza wchłanianie tłuszczów, co także wpływa na utratę wagi. Najważniejszą jednak funkcją babki płesznik przy odchudzaniu jest przyspieszanie procesów przemiany materii. Nasz metabolizm podczas przyjmowania tej rośliny wskakuje na najwyższe obroty. Kiedy chcemy schudnąć to dbamy o to, aby nasza przemiana materii była jak największa, najwydajniejsza. Babka płesznik nam to gwarantuje!
Babka śródziemnomorska znalazła swoje zastosowanie także przy leczeniu takich schorzeń, jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca i trądzik różowaty.
Babka płesznik może być stosowana przez nas również jako środek odżywczy i nawilżający na skórę. Jednak taka terapia zazwyczaj trwa około kilku tygodni. Na efekty musimy więc nieco zaczekać
Można bardzo łatwo zauważyć, że ta roślina pochodząca znad Morza Śródziemnego ma naprawdę ogoromne zastosowanie. Jej właściwości pozwalają na zwalczanie, zmniejszanie dolegliwości, od układu pokarmowego, przez odchudzanie, obniżanie poziomu cukru, po problemy skórne.
Efektów leczenia babką płesznik możemy się spodziewać po jej odpowiednim stosowaniu. Bardzo ważne jest przestrzeganie odpowiednich dziennych dawek tej rośliny. Osoby dorosłe do uzyskania optymalnych efektów leczniczych, powinny spożywać ją w ilości co najmniej 8 łyżeczek, dwa do trzech razy dziennie. Dzieciom jest zalecana czterokrotnie niższa dawka nasion, czyli jednorazowo po 2 łyżeczki. Jak widzimy, należy spożywać naprawdę duże ilości babki płesznik, aby osiągnąć zadowalające nas efekty. Całe szczęście, osoby regularnie przyjmujące nasiona, zapewniają o tylko i wyłącznie kwestii przyzwyczajenia w ich spożywaniu. Nasiona babki płesznik najlepiej jest brać popijając wodą. Jednkaże, gdy nie odpowiadają nam jej walory smakowe możemy popijać ją innymi napojami, np. herbatą czy kompotem lub produktami spożywczymi, takimi jak miód, jogurt naturalny czy kefir.
Kiedy spożywamy regularnie nasiona babki płesznik musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Jest to bardzo ważne ze względu na dużą ilość zawartego w niej błonnika, który bardzo mocno pochłania wodę z naszego ciała. Zaleca się picie minimum 1,5 litra wody dziennie. Optymalnie są to 2 litry. Woda bardzo mocno pomaga nam odczuć dobroczynny wpływ zioła na nasz organizm.
Jeżeli stosujemy babkę płesznik na skórę, a nie ją spożywamy, to obowiązuje kilka zasad. Należy przygotowywać napar z kilku łyżeczek nasion i w nim namaczać okłady, które potem przykładamy do zmian chorobowych na ciele.
Przy stosowaniu tego zioła musimy pamiętać o uzbrojeniu się w cierpliwość. Nie jest to środek chemiczny, który przyniesie nam efekty od razu.
Przed zastosowaniem babki płesznik należy zapoznać się z przeciwwskazaniami do jej przyjmowania oraz skutkami ubocznymi.
Przede wszystkim, nie może być stosowana przez osoby cierpiące na niedrożność jelit oraz bóle brzucha, które nie zostały zbadane, a ich geneza wyjaśniona, Nasiona tego zioła mogą wtedy przynieść więcej szkód niż korzyści. Może wtedy dojść do nasilenia objawów, a nie ich ustąpienia czy wystąpienia dodatkowych objawów, takich jak wymioty. Warto wspomnieć o tym, że jako jedno z nielicznych ziół jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie powoduje u nich żadnych skutków ubocznych. Zbiera, więc wśród kobiet bardzo pozytywne opinie.
Jak większość ziół, suplementów i witamin, babka płesznik nie powinna być stosowana w nadmiarze. Należy, jak we wszystkich innych przypadkach przestrzegać zalecane dawki do spożycia. Zazwyczaj przedawkowanie jej nasion powoduje odwrotne efekty, niż te których się spodziewamy. Może ona np. spowodować biegunkę, a nie pomóc w zaparciach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here