Akupunktura niesie pomoc

Słów kilka o akupunkturze.
Akupunktura wywodzi się z dalekiego wschodu. Jest jedną z najstarszych metod leczniczych jaką zna świat, stosowano ją z powodzeniem przed naszą erą, wykorzystując do tego kamienne igły. Chociaż dla wielu wydaje się czymś egzotycznym, budzącym skrajne emocje, są ludzie, którzy od wielu lat korzystają z jej dobrodziejstw i chwalą sobie rezultaty, jakie uzyskali. Głównym założeniem akupunktury jest założenie, że w człowieku istnieje energia, która krąży po całym ciele i wpływa na funkcjonowania naszego organizmu, energię tą nazywamy Qi. Zarówno nadmiar energii, jak i jej brak uwidacznia się w postaci wielu chorób i dolegliwości. Chińska medycyna uważa, że na ciele człowieka istnieją tak zwane meridiany, czyli punkty, gdzie energia kumuluje się. Leczenie zgodnie z chińską tradycją polega na nakłuwaniu tych miejsc za pomocą cienkich igieł (akupunktura), bądź uciskaniu ich za pomocą dłoni. O ile uciskanie możemy praktykować sami, tak wbijaniem igieł powinien zająć się doświadczony lekarz. W naszym kraju jedynie osoba, która ukończyła medycynę może świadczyć usługi w zakresie akupunktury. Najlepiej jednak udać się lekarza ze wschodu. Medycyna wschodnia traktuje człowieka holistycznie, czyli całościowo. Gdy boli głowa może okazać się, że problem tkwi w jelitach, albo wątrobie.
Jak działa wbijanie igieł?
Wkłuwanie w odpowiednie miejsca powoduje, że energia, która przepływa przez ciało ulega wyrównaniu. Przepływ energii sprawia, że blokady energetyczne naszego działa są likwidowane, a my wracamy do zdrowia. Brzmi nieco szarlatańsko? Może, ale liczne badania naukowe, którym poddawana jest od lat akupunktura wykazały, że ta metoda działa. Naukowcy nie wiedzą dokładnie na czym to działanie polega. Odnotowano zwiększoną zawartość substancji, które powodują uczucie relaksu, wzmacniają reakcję obronną organizmu, obniżają ciśnienie. Wytwarzają się też substancje przeciwbólowe pochodzenia naturalnego.
Na co działa akupunktura?
W związku z przeciwbólowym działaniem igieł wbijanych w odpowiednie miejsca na ciele, głównymi więc zalecaniami do stosowania zabiegów akupunktury , bądź akupresury są bóle różnego pochodzenia. Walczyć możemy z uporczywymi migrenami, bólami brzucha, stawów czy mięśni. Akupunktura wzmacnia i mobilizuje organizm do walki z infekcjami, lepiej radzimy sobie z chorobami oraz przechodzimy je łagodniej i krócej. Zdarza się, że osoby, które odwiedzają gabinety medycyny wschodniej nie chorują tak często jak reszta społeczeństwa. Analizy kliniczne wykazały, że otrzymamy pomoc również w przypadku uporczywych, nawracających alergii, które przez długie lata spędzają sen z naszych powiek. Akupunktura na odchudzanie sprawdza się idealnie, gdyż pobudza układ trawienny do lepszej pracy, zwiększa nas metabolizm oraz oddziałuje na ośrodki w mózgu, które są odpowiedzialne za uczucie głodu i sytości. Reguluje gospodarkę hormonalną odpowiedzialną za nasz apetyt i zachcianki. Sprawdza się też w przypadku problemów z jelitami. Pacjentami, którzy korzystają z akupunktury są ludzie cierpiący na tak zwany zespół jelita drażliwego. Działa wspomagająco na problemy z wątrobą, woreczkiem żółciowym i trzustką. Doskonale radzi sobie z chorobami nerek oraz układu moczowego. Jest korzystna w przypadku występowania szumów usznych albo problemów ze wzrokiem i z chorobami oczu. Dla osób zestresowanych też zalecane są zabiegi igłami. Substancje, które wytwarzają się w mózgu podczas wbijania igieł powodują, że czujemy się spokojni i zrelaksowani, lepiej radzimy sobie ze stresem i lepiej śpimy, budzimy się wyspani i pełni energii. Bezsenność spowodowana zaburzeniami rytmu dnia oraz stresami od lat z powodzeniem leczona jest medycyną wschodnią. Ulgę otrzymamy też w przypadku depresji oraz zaburzeń nerwicowych. Także pacjenci z problemami ginekologicznymi zgłaszają się po pomoc do akupunkturzysty. Alternatywne leczenie bezpłodności jest coraz powszechniejsze, za pomocą igieł regulowana jest gospodarka hormonalna kobiety, zwiększając przez to jej płodność. Jeśli mamy problemy z libido to możemy poprosić o pomoc lekarza medycyny chińskiej.
Kiedy po pomoc?
• Bezsenność
• Alergia
• Astma
• Zespół jelita drażliwego
• Nadwaga
• Pomoc przy odchudzaniu
• Migreny
• Bóle pochodzenia neuropatycznego
• Nerwice (w tym histerie)
• Depresja
• Bóle pleców i kręgosłupa
• Pomoc przy bezpłodności
• Zaburzenia łaknienia
• Zaburzenia hormonalne
• Przewlekłe infekcje
• Przewlekłe zmęczenie i brak energii
Jak wygląda wizyta?
Pierwsza wizyta to zwykle dokładny wywiad z pacjentem. Sprawdzany jest puls, źrenica oka oraz język. Nie wygląda to tak, jak w gabinecie lekarza tradycyjnej medycyny. Wszystko ma to jednak uzasadnienie. Kolor język świadczyć może o energii, jaka przepływa przez ciało. Tęczówka oka mówi o naszych dolegliwościach i przebytych chorobach. Lekarz zadaje też mnóstwo pytań, na przykład o naszą dietę i aktywność fizyczną, a także o choroby w rodzinie. Wypytuje się od kiedy trwają objawy. Zadaje pytania, które z pozoru mogą nie być związane z naszą dolegliwością. Po przeprowadzonym wywiadzie akupunkturzysta zaczyna wbijać igły w specjalne miejsca. Jest to z reguły bezbolesne, chociaż niektóre wkłucia mogą powodować uczucie dyskomfortu. Po zabiegu możliwe są niewielkie zaczerwienia w miejscu wbicia igieł. W dzień zabiegu zalecane jest picie dużych ilości wody, unikanie długich kąpieli w gorącej wodzie i spożywanie ciężkich posiłków.
Ile zabiegów trzeba przejść, aby zadziałało?
Jest to dość indywidualna sprawa i zależy od dolegliwości, długości jej trwania oraz naturalnych zdolności naszego organizmu do regeneracji. Zwykle wystarczy około dziesięciu zabiegów, aby uzyskać korzystne rezultaty. W odchudzaniu za pomocą akupunktury zabiegi co jakiś czas trzeba powtarzać, zwłaszcza, kiedy nasza nadwaga jest spora.
Czy akupunktura jest odpowiednia dla każdego?
Osoby, które mają zaburzoną krzepliwość krwi powinny przed zabiegiem skonsultować się z lekarzem. Niektórzy specjaliści medycyny wschodniej nie polecają nakłuwania kobietom w ciąży. Przeciwwskazaniem mogą być choroby psychiczne, takie jak schizofrenia lub mania. Osoby skrajnie wyczerpane też nie są poddawane zabiegom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here